Podczas remontu jednej z najstarszych świątyń w Bytomiu archeolodzy natrafili na mury z XIV w. i ślady przebudów prowadzonych od XV w. – poinformował w czwartek (22 maja) bytomski ratusz.
Badacze odkryli m.in. kamienne elementy portalu po obydwu stronach północnego przedsionka (kruchty/babińca), wejście w ścianie zewnętrznej starej zakrystii, a także najprawdopodobniej furtę, używaną jeszcze w XVII lub XVIII w., kiedy w tym budynku działał klasztor. Wewnątrz niej zaś –kanał, który mógł prowadzić do nawy, na chór lub do krypty.
„Dodatkowo odkryto w szczytowej części arkady, po zewnętrznej i wewnętrznej stronie muru, pozostałości monideł malowanych na wapiennej powierzchni. Ślady po malaturze zauważono również na fragmentach sklepienia przejścia (…) za odkrytą furtą wewnątrz muru kościelnego. Przejście to powstało, gdy istniały krużganki wirydarza (ogrodu wewnątrz klasztoru – PAP) osłaniające malowidła zewnętrzne przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi” – wskazał Urząd Miejski w Bytomiu.
W 2024 r. podczas prac prowadzonych na placu Klasztornym, przy którym znajduje się kościół św. Wojciecha, archeolodzy natrafili m.in. na dwa szkielety, późnogotyckie i renesansowe kafle piecowe, żelazne gwoździe oraz ceramiczne naczynia. Murowany kościół św. Wojciecha powstał w połowie XV w., choć swój obecny kształt – po przebudowach – uzyskał w XVIII w. To barokowy kościół z gotyckim prezbiterium. Zachowały się w nim dwie barokowe figury św. Piotra i Pawła z XVIII w.
Remont obejmuje elewację kościoła, kaplicy oraz zakrystii, włącznie z konserwacją okien i drzwi. A także konserwację posadzek kamiennych w kościele, kaplicy i zakrystii oraz drewnianej podłogi na chórze, poddaszu oraz wieży. Do tego montaż instalacji odgromowej i przeciwpożarowej, a także monitoringu z systemem antywłamaniowym. Prawie 3,4 mln zł na remont kościoła przeznaczono z Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Dofinansowanie z magistratu to prawie 70 tys. zł. (PAP)
pato/ miś/