
Archidiecezja gnieźnieńska opublikowała w środę (23 kwietnia) przesłanie papieża Franciszka na jubileusz 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. Uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego na jubileuszowe obchody - kard. Kazimierza Nycza - zostanie odprawiona w niedzielę (27 kwietnia).
Archidiecezja gnieźnieńska poinformowała, że 19 marca papież Franciszek podpisał specjalne słowo przygotowane na kwietniowe uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej, skierowane na ręce kard. Kazimierza Nycza, legata papieskiego na jubileuszowe obchody. W środę archidiecezja gnieźnieńska opublikowała treść przesłania – jak wskazano – „z zachętą, by w tych dniach żałoby i pożegnania, pamiętać o Ojcu Świętym przede wszystkim w modlitwie”.
W swoim przesłaniu na 1000-lecie pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej papież Franciszek podkreślił, że „raduje się wielce Matka Kościół świętym Rokiem Jubileuszowym, kiedy doniosłość tego błogosławionego i zbawiennego czasu, w którym chrześcijanie, z niewysłowionej Bożej miłości, doświadczają nigdy nie zawodzącej nadziei, objawia się także wyraźnie przy szczególnych okazjach, z powodu których sama nadzieja aż dotąd żywiej jaśnieje. W tych zaś dniach wydaje się Nam słuszne wspomnieć jubileusz tysiąc dwudziestopięciolecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, w którym uczestniczył legat papieża Sylwestra II, książę Bolesław Chrobry i cesarz Otton III”.
Papież przypomniał, że ustanowiono wówczas pierwszą na polskiej ziemi metropolitalną archidiecezję gnieźnieńską. Wskazał również, że po 25 latach Bolesław został ukoronowany na króla Polski jako pierwszy „w przesławnych dziejach tego narodu”. Dodał, że „stało się to również dzięki niebiańskiemu wstawiennictwu św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który oddał swoje życie za Chrystusa, oświecił ten naród światłem Ewangelii, świadcząc przemożnie również wobec przyszłych pokoleń uczniów Chrystusa, że krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan (por. Tertulian, Apologia 50, 13). Wspaniałomyślny Bóg, świadectwem licznych świętych mężczyzn i kobiet, uczynił tę ziemię owocną w wierze”.
Papież nawiązał też do listu metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Jak zaznaczył Franciszek, „dowiedzieliśmy się, że wymieniona wyżej wielkiej wagi rocznica koronacji będzie uroczyście świętowana w Gnieźnie w dniach 26-27 kwietnia. Z tego powodu wspomniany arcybiskup pokornie poprosił, abyśmy wybrali kardynała, który będzie Nas reprezentował podczas Mszy świętej, a także umocni w wierze zebrany lud i duchowieństwo przez głoszenie Słowa Bożego. Rozważywszy uważnie tę prośbę, mocą tego Listu, chętnie mianujemy Ciebie, nasz Czcigodny Bracie, Naszym Nadzwyczajnym Wysłannikiem na wspomniane wydarzenie, w szczególny sposób po to, abyś dnia 27 kwietnia w Katedralnej Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył w Naszym imieniu świętym obrzędom” – napisał papież, zwracając się do kard. Kazimierza Nycza.
„Prosimy zatem, Czcigodny Nasz Bracie, abyś okazał Naszą życzliwość i pozdrowił tam obecnych, szczególnie Gnieźnieńskiego Pasterza, jak również wszystkich Braci w biskupstwie, prezbiterów, diakonów, wszystkie osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, władze państwowe oraz tych wszystkich, którzy szczerze pragną najwyższego dobra umiłowanej przez nas Polski. Zachęcamy wszystkich, aby zwłaszcza w tym czasie z całego serca dawali świadectwo chrześcijańskiej wierności, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” - wskazał.
„Będziemy na pewno towarzyszyć Twej misji naszymi modlitwami i już teraz powierzamy Ciebie usilnie najczulszej opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Na koniec udzielamy naszego błogosławieństwa najpierw Tobie, a Ty winieneś podzielić się nim ze wszystkimi, do których zostajesz posłany. Ze swej strony prosimy o modlitwy w intencji Naszej niezwykle ważnej posługi Piotrowej, a w obecnym czasie o Nasze dobre zdrowie” - zakończył papież.
Pod listem napisano: „Dane w Rzymie na Lateranie, dnia 19 marca, w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, roku Pańskiego 2025, w roku świętego Jubileuszu, trzynastym zaś Naszego pontyfikatu. Franciszek”.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe papieża rozpoczną się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.(PAP)
ajw/ jann/