Trzy nagrody główne, trzy specjalne i 12 wyróżnień otrzymali uczniowie, którzy rywalizowali w ogólnopolskim konkursie genealogicznym „Bez korzeni nie zakwitniesz”. Najlepsza okazała się praca 12-letniej Wiktorii, która swoich przodków odnalazła w XVI-wiecznych Czechach.
Gala finałowa trzeciej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych odbyła się w środę w Teatrze Starym w Lublinie.
„Pamięć o przeszłości to fundament, na którym razem możemy budować świadome społeczeństwo obywatelskie. Odpowiedzialność za lokalną wspólnotę, a także ojczyznę ma jednak swoje źródło w domu rodzinnym, gdzie uczymy się szacunku dla dorobku minionych pokoleń” – napisała w liście do uczestników ministra edukacji Barbara Nowacka.
Szefowa MEN stwierdziła, że zgłębianie rodzinnych historii ma ogromną wartość, pozwala zrozumieć teraźniejszość, stawiać czoła wyzwaniom, odkrywać i wzmacniać poczucie tożsamości. Pogratulowała uczestnikom konkursu i ich nauczycielom.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk poinformował, że w konkursie wzięło udział kilkuset uczniów, natomiast do finału zakwalifikowało się ok. 50 prac. Od uczestników kapituła wymagała kreatywności przy tworzeniu drzewa genealogicznego, wykazania się wiedzą oraz umiejętnością wyszukiwania, gromadzenia i dobrego wykorzystania informacji. Zdaniem dyrektora, zbieranie informacji o historii rodziny wśród dziadków i krewnych sprzyja zacieśnianiu więzi.
Pietrzyk ocenił, że udostępnianie źródeł historycznych jest jednym z najważniejszych zadań Archiwów Państwowych. „Cały czas jeszcze pokutuje przekonanie, że do archiwum ciężko jest się dostać. Jest to absolutna nieprawda i m.in. tego rodzaju akcjami i konkursami staramy się to fałszywe wyobrażenie o Archiwach Państwowych obalić” – powiedział.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła 12-letnia Wiktoria Rozenberg, uczennica Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudnikach (Śląskie). Udokumentowana historia Rozenbergów sięga XVI-wiecznych Czech, obejmuje 15 pokoleń i 196 przodków. Przygotowując drzewo genealogiczne 12-latka wykorzystała dokumenty z archiwów czeskich, polskich i zbiory rodzinne.
„Autorka opowiada historię swojej rodziny w sposób niezwykle ciekawy i barwny. Jej praca mogłaby posłużyć za kanwę powieści lub filmu opisującego losy wielu pokoleń przybyszów z różnych stron osiedlających się na ziemiach polskich” – podali organizatorzy.
Drugą nagrodę w konkursie zdobyła Alicja Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi (Mazowieckie). Trzecie miejsce zajęła Magdalena Darłak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli (Podkarpackie). Kapituła przyznała też trzy nagrody specjalne, 12 wyróżnień i nagrodziła nauczycieli za opiekę naukową nad uczniami.
Jak podali organizatorzy, celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest integracja rodzin, rozbudzenie w uczniach zainteresowania kulturą i historią, a także zachęcanie młodzieży do kultywowania pamięci i szacunek dla przeszłości. Uczestnicy przeszukują zakurzone domowe szuflady, strychy i odkrywają domowe pamiątki. Laureaci i wyróżnieni przygotowują historie rodzinne i drzewa genealogiczne w wersji komputerowej oraz prace plastyczne, które następnie są prezentują na tle historii regionu i kraju.(PAP)
pin/ agz/