Oryginalna mapa służąca w trakcie rokowań do wyznaczenia granicy polsko-sowieckiej, pierwodruki publikacji Traktatu Ryskiego, protokoły z posiedzeń i zdjęcia uczestników rozmów pokojowych w Rydze zostaną zaprezentowane w czwartek w siedzibie Archiwum Akt Nowych.
"Z okazji setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką Archiwum Akt Nowych 18 marca 2021 r. udostępnia mediom oryginalne dokumenty dotyczące rokowań pokojowych w Rydze, w tym archiwalia przewodniczącego polskiej delegacji Jana Dąbskiego znajdujące się w zasobie AAN. To niezwykle cenne archiwum zostało przekazane non profit do AAN przez jego rodzinę 18 marca 2016 r." – poinformowało AAN.
Pośród archiwaliów znalazła się m.in. oryginalna mapa służąca w trakcie rokowań do wyznaczenia granicy polsko-sowieckiej, pierwodruki publikacji Traktatu, dokumentacja, korespondencja, notatki, rozliczenia finansowe i protokoły z posiedzeń. A także zdjęcia uczestników rozmów pokojowych w Rydze, wśród których byli zarówno eksperci, jak i pracownicy sekretariatu oraz fotografia krążownika angielskiego, na którym przypłynęli przedstawiciele polskiej delegacji.
Jak podało Archiwum, większość z tych materiałów jest po raz pierwszy udostępniana szerszej publiczności. W związku ze 100-leciem podpisania Traktatu prezentowana jest również poświęcona mu strona internetowa www.aan.gov.pl/traktatryski, gdzie można zapoznać się ze wspomnianymi dokumentami.
Na dziedzińcu Archiwum eksponowana jest także wystawa plenerowa "Od wojny do pokoju. Traktat Ryski 18 marca 1921 roku", do przygotowania której wykorzystano blisko 30 zespołów archiwalnych z AAN dotyczących Traktatu Ryskiego. Ekspozycji towarzyszy katalog.
"Archiwa Państwowe mają szczególny powód, by włączyć się w świętowanie obchodów setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego. Tym powodem jest przede wszystkim art. 11 tego Traktatu, mówiący o zwrocie dóbr kultury zrabowanych Polsce można powiedzieć przez okres ostatnich 200 lat. W wyniku podpisania Traktatu i realizacji tego artykułu rozpoczęła się, możemy powiedzieć, na bardzo szeroką skalę pierwsza chyba tego rodzaju akcja związana z rewindykacją szeroko pojętych dóbr kultury, w tym oczywiście materiałów archiwalnych" – mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Jak zaznacza, w 1924 r. - dzięki pracom powołanej w wyniku realizacji postanowień Traktatu polsko-sowieckiej komisji specjalnej - do Polski wróciło 31 wagonów kolejowych wypakowanych materiałami archiwalnymi. "Znalazło się tam m.in. Archiwum Koronne, część Metryki Koronnej, akta z powstania kościuszkowskiego, akta dotyczące ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Myślę, że to wszystko pokazuje, dlaczego ten Traktat był ważny dla archiwistów (...) Był więc ważny nie tylko z politycznego, historycznego punktu widzenia, ale także właśnie ze względu na działania związane potem z szeroko pojętą rewindykacją dóbr kultury" – podkreśla.
"Sam Traktat Ryski przechowywany jest w Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Całkiem niedawno został poddany gruntownej konserwacji przez konserwatorów Archiwum Głównego Akt Dawnych. O jego randze świadczy również to, że w trzeciej edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata został na nią wpisany wraz z 18 innymi dokumentami dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości" – dodaje dr Pietrzyk.
W czwartek na kanale TVP Historia o godz. 18.25 transmitowana ma być także debata historyczna zorganizowana przez Archiwum Akt Nowych i TVP Historia. Udział w niej wezmą profesorowie Janusz Odziemkowski, Mariusz Wołos i Marek Kornat, a poprowadzi red. Piotr Gursztyn.
Jak informuje Archiwum, w serii programów historycznych "Tajemnice archiwum" powstających dzięki współpracy AAN i TVP Historia jeden z odcinków także poświęcono Traktatowi Ryskiemu. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ dki/