Byli więźniowie niemieckich obozów będą najważniejszymi gośćmi obchodów 79. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w Miejscu Pamięci Auschwitz. Rzecznik instytucji Bartosz Bartyzel podał, że główna ceremonia odbędzie się w byłym obozie Birkenau.
Bartyzel poinformował w czwartek PAP, że pierwsi byli więźniowie potwierdzili już udział w ceremonii.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie człowiek, a wizualnym symbolem twarze ludzi więzionych w Auschwitz, uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu.
Muzeum Auschwitz w czwartek podało ramowy plan uroczystości. Główne obchody rozpoczną się 27 stycznia o godzinie 18. w namiocie ustawionym nad jednym z zakonserwowanych historycznych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam przewidziano wystąpienia gości oraz podziękowanie opiekuna Miejsca Pamięci. Po pierwszej części, około godziny 18.45, uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik ofiar obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych. Tam zostaną zmówione modlitwy oraz złożone znicze.
Przed centralną uroczystością byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum Auschwitz, jak co roku, oddadzą hołd ofiarom składając wieńce i znicze przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel powiedział, że motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie człowiek, a wizualnym symbolem twarze ludzi więzionych w Auschwitz, uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu. Dyrektor placówki Piotr Cywiński, uzasadniając ten wybór, wyjaśnił, że obóz kojarzy się przede wszystkim z drutami kolczastymi, barakami, czy wieżami wartowniczymi, tymczasem dramat i znaczenie tego miejsca dotyczy nie reliktów, lecz człowieka; ponad miliona ludzi; ofiar i ocalałych.
Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Główne uroczystości będą transmitowane w internecie.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku pozostałych jeszcze 7 tys. więźniów oswobodziła Armia Czerwona.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/