Magdalena Dropek, Niusia Horowitz-Karakulska, Małgorzata Markiewicz i Noemi Zabari to tegoroczne laureatki Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej - wyróżnienia przyznawanego krakowiankom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na miasto i otaczającą rzeczywistość.
W tym roku Nagrodę im. Kazimiery Bujwidowej przyznano po raz trzeci. Jak poinformowało w czwartkowym komunikacie miasto, wyboru kapituła dokonała spośród 40 zgłoszonych kandydatek, uwzględniając przede wszystkim ich znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności, zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia, efekty i zakres działań oraz innowacyjność i różnorodność podejmowanych prac.
Nagrodą uhonorowano Niusię Horowitz-Karakulską, ostatnią żyjącą w Polsce ocaloną przez Oskara Schindlera, która podejmuje misję rozpowszechniania pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a szczególnie o Oskarze Schindlerze, i od ponad 30 lat aktywnie prowadzi działalność edukacyjną.
Laureatka Małgorzata Markiewicz zaprojektowała odsłoniętą w ubiegłym roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kurtynę kobiet, symbolizującą ich siłę i wkład w historię Krakowa. Artystka w swoich pracach podejmuje tematykę feminizmu, często współpracując z twórczyniami ludowymi.
Noemi Zabari, astrofizyczka i kierowniczka projektu badawczo-rozwojowego łączącego środowisko naukowe i biznesowe - jest także promotorką równouprawnienia, inspirującą inne kobiety do podążania za swoimi pasjami w nauce i technologii.
Wyróżnienie otrzymała w tym roku Magdalena Dropek, aktywistka walcząca o prawa mniejszości, zwłaszcza osób LGBTQ+, angażująca się w pomoc osobom dotkniętym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej oraz uchodźcom z Ukrainy.
Nagroda została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 roku, a przyznaje ją Prezydent Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody - za poprzedni rok kalendarzowy. Nagroda ma być wyróżnieniem dla kobiet, które podejmują innowacyjne inicjatywy, działają na rzecz wzmacniania innych kobiet, angażują się w poprawę życia lokalnych społeczności i są inspiracją dla młodego pokolenia.
Do tej pory wyróżnienie to odebrały: Grażyna Fijałkowska, Cecylia Malik, Elżbieta Penderecka, Agata Teutsch. Dominika Dudek, Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, Renata Kopyto oraz Olha Menko.
Kazimiera Bujwidowa (1867-1932) działała na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, była jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych i stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym, Angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych. Walczyła z analfabetyzmem, była propagatorką bezpłatnych czytelni dla dzieci i młodzieży.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ pat/