Dr hab. Irena Anna Słodkowska przekazała pochodzące z lat 80. dokumenty Rady Programowo-Konsultacyjnej Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność” do zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania dokumentów Rady Programowo-Konsultacyjnej Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność” do zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty przekazała do AAN dr hab. Irena Słodkowska.
"Te dokumenty nie były nigdy wcześniej publikowane. Przekazany nam dziś zespół dołączy do kilkudziesięciu innych zespołów zasobu Archiwum Akt Nowych dotyczących +Solidarności+ z lat 1980-81. Nasze archiwum stara się dokumentować historię związku z perspektywy różnych środowisk. Dzięki temu przyszli badacze będą dysponować możliwie kompletnym obrazem" - powiedział PAP dyrektor AAN, Mariusz Olczak.
Ośrodek Prac Społeczno-Zawodowych KK NSZZ „Solidarność” został utworzony przez władze Solidarności w marcu 1981 r. w Warszawie. Kierownikiem OPSZ został Andrzej Wielowieyski, a jego zastępcą – Ryszard Bugaj. Kierowniczką sekretariatu była Katarzyna Cywińska, główną księgową – Anna Grudniewicz. W OPSZ działały zespoły badawczo-eksperckie, a całością prac kierowała Rada Programowo-Konsultacyjna, której przewodniczącym był Bronisław Geremek, a wiceprzewodniczącymi - Wiesław Chrzanowski i Andrzej Tymowski.
Rada skupiała grono najpoważniejszych doradców i ekspertów, którzy obok kierownictwa „Solidarności” reprezentowali związek w negocjacjach z władzami PRL oraz opracowywali strategię działania i koncepcje reform w zakresie gospodarki, prawa, innych sfer państwa oraz życia społecznego.
Rada skupiała grono najpoważniejszych doradców i ekspertów, którzy obok kierownictwa "Solidarności" reprezentowali związek w negocjacjach z władzami PRL oraz opracowywali strategię działania oraz koncepcje reform w zakresie gospodarki, prawa oraz innych sfer państwa oraz życia społecznego.
Dziełem Rady były tezy programowe Solidarności „Kierunki działania Związku w obecnej sytuacji” (marzec 1981 r.) oraz koncepcja I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZ „Solidarność” i jego Uchwała Programowa.
OPSZ został zamknięty po ogłoszeniu stanu wojennego przez władze PRL. Część ekspertów i pracowników kontynuowała pracę w konspiracji. Po 1989 roku w okresie transformacji ustrojowej tworzyli programy przemian systemowych i budowali struktury instytucjonalne państwa. Wielu z nich w wolnej Polsce pełniło najwyższe funkcje państwowe.
Dr hab. Irena Anna (Inka) Słodkowska w 1981 r. pracowała jako socjolog w kierowanym przez dr. Jacka Kurczewskiego Zespole Spraw ZwiązkowychOśrodka Prac Społeczno-Zawodowych Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyła w I KZD NSZZ „Solidarność” oraz w posiedzeniu KK w dniach 11-12.12.1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniach 13 – 15.12.1981 r. wyniosła dokumenty i nagrania obrad Rady Programowo-Konsultacyjnej z lokalu OPSZ wraz z m.in.: Elżbietą Słodkowską, Niną Kraśko i Jackiem Kurczewskim.
Nagrania Rady ukryto w mieszkaniu Jadwigi i Jerzego Skibów. Architekt Jerzy Skiba skonstruował w tym celu specjalną skrytkę. Dokumenty OPSZ ukryto w domu letniskowym Anny i Bolesława Bielickich w Szygówku nad Narwią. W 1992 r. nagrania Rady Słodkowska przekazała do Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”. Trzydzieści lat później przekazany przez dr hab. Słodkowską zbiór dokumentów wzbogacił zasoby AAN. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/