Transformacja ustrojowa była procesem bardzo złożonym, skomplikowanym, a także rozłożonym w czasie. Rok 1989 jest tylko datą symboliczną – mówi PAP dr hab. Sławomir Cenckiewicz, historyk z Akademii Sztuki Wojennej.
Podczas Kongresu Pamięci Narodowej IPN dr hab. Sławomir Cenckiewicz wziął udział w panelu "Transformacja ustrojowa w Polsce – mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania okiem naukowców".
"Transformacja ustrojowa w Polsce, jak i całym bloku sowieckim była procesem bardzo złożonym, skomplikowanym, a także rozłożonym w czasie. Rok 1989 jest tylko datą symboliczną" – powiedział PAP Cenckiewicz. "Na pewno kilka lat wcześniej, a w zasadzie nie wiadomo kiedy, się skończyła, trwała bowiem także przez lata dziewięćdziesiąte" – wyjaśnił. "Niektórzy mówią, że są takie obszary, które np. się w Polsce transformują aż do dzisiaj" – dodał historyk.
Trudnością jest wskazanie konkretnej daty, od którego momentu Polska jest niepodległa. Bo 4 czerwca 1989 roku to nie był koniec komunizmu w Polsce – podkreślił dr hab. Sławomir Cenckiewicz.
Cenckiewicz ocenił, że niewielu historyków interesuje się i zajmuje tematyką transformacji ustrojowej. "Na pewno historycy z kręgu Instytutu Pamięci Narodowej wskazują na reglamentowany - jak napisał kiedyś prof. Antoni Dudek - proces transformacji. Czyli taki, który jest w części kontrolowany i którego - można powiedzieć - polityczną konsekwencją było to, że reżim komunistyczny i jego ludzie nie zostali tak naprawdę osądzeni i w całości odsunięci od władzy" - powiedział. "Świetnie się w tym systemie znaleźli, stając się bardzo często elitą gospodarczą i polityczną. Są też dwie kadencje prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - czołowego działacza PZPR w roku 1989" - przypomniał.
"To jest kwestia symboliczna, jak wyglądał proces transformacji, bo wielu rzeczy się nie dało po prostu zrealizować. "Na pewno to, co jest konsekwencją procesu transformacji, to trudność określenia, kiedy Polska odzyskała niepodległość. To jest taka transformacja, która w dużej mierze zastępuje pojęcie niepodległości. Trudnością jest wskazanie konkretnej daty, od którego momentu Polska jest niepodległa. Bo 4 czerwca 1989 roku to nie był koniec komunizmu w Polsce" – podkreślił dr hab. Sławomir Cenckiewicz.
Od czwartku na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku biorą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.
IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne, a także strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.(PAP)
Materiał wideo dostępny na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1561589,kongres-pamieci-narodowej-ipn-cenckiewicz-transformacja-ustrojowa-byla
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/