Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. Odznaczenie odebrał w środę w Warszawie z rąk ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anny Clunes i specjalnego pełnomocnika rządu Wielkiej Brytanii ds. Holokaustu lorda Erica Picklesa.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w środę w Warszawie podczas posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes wspomniała, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau pierwszy raz odwiedziła w 1998 r., ale wciąż bardzo dokładnie pamięta, jakim przeżyciem było zwiedzanie obozowych budynków.
"Kiedy wróciłam do Polski w 2020 r., już jako ambasador, bardzo serdecznie mnie powitaliście (...). Pamiętam, jak usiadłam z tobą i twoim zespołem i zaczęliśmy rozmawiać o twojej roli – człowieka, który codziennie przychodzi do tego miejsca, który poświęcił swoje życie zawodowe, by kultywować pamięć o tym, co się wydarzyło. Praca twoja i twoich kolegów bardzo mnie zainspirowała. To istotne, by przekazywać tę historię, rozumieć, dlaczego nigdy więcej nie może się ona powtórzyć w dzisiejszym świecie. Jestem naprawdę dumna, że w imieniu Wielkiej Brytanii możemy docenić twoje kierownictwo muzeum" – przyznała.
Lord Eric Pickles podkreślił, że Krzyż Oficerski Orderu Imperium Brytyjskiego jest prestiżowym i rzadko przyznawanym odznaczeniem. Dodał, że nie otrzymuje się go "za dobrą pracę, ale za wyjątkową pracę".
"W uznaniu twojej cennej służby król mianował cię oficerem Najwspanialszego Orderu Imperium Brytyjskiego. Z wielką przyjemnością wręczam ci order i gratuluję" – powiedział.
Odbierając order, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podziękował brytyjskim dyplomatom i swoim współpracownikom.
"Od lat obserwujemy, że najważniejszą grupą młodych ludzi przyjeżdzających do Auschwitz – oczywiście zaraz po polskiej młodzieży – są Brytyjczycy. Ale chciałbym też wykorzystać tę przyjemną dla mnie okazję, by zaapelować o natychmiastowe, bezwarunkowe wypuszczenie wszystkich cywilów przetrzymywanych w Gazie. To musi być pierwszy krok ku budowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie" – podsumował dyrektor Cywiński.
Piotr Cywiński jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1995 r. uzyskał tytuł magistra historii. Od 2002 r. jest doktorem nauk humanistycznych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od 2006 r. jest dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a od 2009 r. – prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, której głównym zadaniem jest finansowanie zadań konserwatorskich w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
W latach 1999-2006 w Instytucie Adama Mickiewicza zarządzał projektami promującymi kulturę polską za granicą. W Polskiej Agencji Informacyjnej SA w latach 1999-2000, jako pełnomocnik zarządu ds. restrukturyzacji, opracowywał koncepcję reorganizacji struktur tego podmiotu. Od 1996 r. do 2000 r. pełnił funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie (obecnie pozostaje członkiem zarządu). W latach 2000-2006 pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – ciała opiniodawczo-doradczego prezesa Rady Ministrów w zakresie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.
W 2006 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w latach 2008 i 2010 – Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Krzyżem Kawalerskim belgijskiego Orderu Koronnego, w 2013 r. – Krzyżem Kawalerskim monakijskiego Orderu Świętego Karola, w 2014 r. – Krzyżem Oficerskim greckiego Orderu Feniksa, a w 2019 r. – Orderem Narodowym Legii Honorowej w stopniu kawalerskim. (PAP)
Autorka: Daria Porycka
dap/ joz/