Agnieszka Romaszewska (TV Biełsat), Łukasz Adamski (Centrum im. Mieroszewskiego) i Piotr Skwieciński, autor książki „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji” wezmą udział w poświęconej publikacji dyskusji, która odbędzie się w piątek w Warszawie.
Piotr Skwieciński to dziennikarz, historyk, dyplomata i były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, który został wydalony z Rosji po ataku tego kraju na Ukrainę.
W swej najnowszej książce, wydanej przez Teologię Polityczną, Skwieciński przedstawia swoją wizję dziejów ideologii rosyjskiego imperializmu, którego symbolem są dziś zbrodnie ludobójstwa popełnione na Ukrainie.
"Chciałem zwrócić uwagę na to, na co rzadko ostatnio zwraca się uwagę – na głębsze podstawy, na źródła zachowania rosyjskiego teraz. Na intelektualne źródła Buczy" – podkreśla we wstępie autor.
"Chciałem zwrócić uwagę na to, na co rzadko ostatnio zwraca się uwagę – na głębsze podstawy, na źródła zachowania rosyjskiego teraz. Na intelektualne źródła Buczy" – podkreśla we wstępie autor.
Jak zaznaczają organizatorzy spotkania, zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, "z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu – oto zadanie, które stawia przed sobą autor książki +Koniec ruskiego miru?+".
"Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Książka Skwiecińskiego pomaga przemyśleć te pytania, dostarczając przy tym wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki" - wskazują.
W poświęconej książce dyskusji, która odbędzie się w piątek w siedzibie Teologii Politycznej, wezmą udział Piotr Skwieciński, Agnieszka Romaszewska (TV Biełsat) oraz Łukasz Adamski (Centrum im. Mieroszewskiego). Spotkanie poprowadzi Wojciech Stanisławski. (PAP)
akn/ aszw/