13 osób związanych z opozycją w czasach PRL uhonorowano w piątek w Olsztynie Krzyżami Wolności i Solidarności. "Podejmując swoją walkę, byliście wewnętrznie wolni, niezłamani przez system komunistyczny" - mówił do odznaczonych wiceprezes IPN Karol Polejowski.
Podczas piątkowej uroczystości w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odznaczenia państwowe otrzymali dawni działacze opozycji z lat 1956–1989, dwie z tych osób uhonorowano pośmiertnie.
Wiceprezes IPN Karol Polejowski podkreślał w wystąpieniu, że jest to odznaczenie nadawane jako dowód uznania i szacunku za działalność przeciwko systemowi zniewolenia komunistycznego prowadzoną w czasach, kiedy groziły za to realne represje. Jak przypominał, niektórzy z ówczesnych działaczy oddawali za to życie, inni trafiali do więzienia, byli zastraszani czy wyrzucani z pracy.
Dodał, że był to system totalitarny, który nienawidził idei wolnościowych i indoktrynował młode pokolenie, wychowując je w pogardzie dla własnej przeszłości.
"Podejmując swoją walkę, byliście wewnętrznie wolni, niezłamani przez system komunistyczny. Mieliście odwagę tę walkę podjąć"- mówił do odznaczonych.
W piątek Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Tomasz Adrjan, Ryszard Czabrycki, Anna Czajkowska, Małgorzata Dziemiańczyk, Mieczysław Jurzyk, Zdzisław Prot, Ryszard Roszczyk, Adam Socha, Sylwian Świerzbin, Janusz Urban i Mieczysław Wieliczko oraz pośmiertnie: Ryszard Kozdruń i Mieczysław Sargalski.
Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie przyznawane za zasługi w działalności w latach 1956–1989 na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Prezydent RP nadaje je na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Podczas piątkowej uroczystości wręczono także nagrody "Praesentes Prioribus" (tj. Teraźniejsi Minionym), przyznane przez olsztyńską delegaturę IPN osobom i instytucjom, które przyczyniają się do upowszechniania historii Polski. (PAP)
mbo/ dki/