W literaturze Han Kang można wskazać związki z Polską - podkreślili eksperci UW dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka i dr hab. Karol Samsel, komentując przyznanie literackiego Nobla południowokoreańskiej pisarce. Przypomnieli, że powieść "Biała elegia" powstała po zimowym pobycie autorki w Warszawie.
Podczas spotkania, zorganizowanego w warszawskim Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Tygodniu Noblowskim, eksperci uczelni zaznaczyli, że Han Kang to pierwsza osoba z Korei Południowej doceniona literackim Noblem.
Dr hab. Karol Samsel zwrócił uwagę, że debiut Han Kang zbiegł się w czasie z debiutem książkowym Olgi Tokarczuk. "Oczywiście, Tokarczuk debiutuje już w latach 70. Natomiast jest pierwsza książka +Podróż ludzi Księgi+ to jest 1993 r. (...). Debiut Han Kang następuje w 1993 r. To były wiersze, co też warto podkreślić" - powiedział.
W ocenie dr hab., prof. UW Żanety Nalewajk-Tureckiej werdykt Szwedzkiej Akademii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu osób. "Mamy to, co chcieliśmy. Narzekaliśmy na europocentryzm Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, więc mamy Han Kang. Zaskakujące może będzie to, że w jej twórczości możemy wskazać związki z Polską" - stwierdziła. Dodała, że powieść Han Kang "Biała elegia" - uznawana za jej najbardziej osobisty utwór - powstała po zimowym pobycie autorki w Warszawie.
Nalewajk-Turecka wspomniała też o eksperymentalnym charakterze pisarstwa Han Kang i jej zamiłowaniu do "przekraczania granic między sztukami". "Ona inspiruje się wizualnością. Już nawet sam tytuł +Biała elegia+ na to wskazuje" - podsumowała.
Han Kang urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei. Jej trzecia powieść – "Wegetarianka" (2007) – została przełożona na wiele języków, a w 2016 roku zdobyła Man Booker International Prize. W Polsce ukazały się też jej książki "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia" (finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018). (PAP)
maku/ dap/ wj/