Film biograficzny „Polska Norwida” można już obejrzeć na kanale YouTube Muzeum Historii Polski. W prawie godzinnym dokumencie widz może zwiedzić najważniejsze miejsca w życiu Cypriana Kamila Norwida, a także poznać wydarzenia i postacie, które wpłynęły na jego wyjątkową twórczość.
Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Rok 2022 jest z kolei Rokiem Polskiego Romantyzmu. Obydwa te fakty stały się filmowym pretekstem do odnalezienia głównie polskich oraz paryskich „miejsc Norwida” oraz próbą odpowiedzi na pytanie: jaka była „Polska Norwida”, jakie miejsce zajmowała w jego twórczości?
W filmie dokumentalnym można zobaczyć miejsca związane z wielkim artystą. Gdzie urodził się przyszły poeta, a gdzie spędził dzieciństwo po wczesnej śmierci matki? Jakie miejsca odwiedzał Norwid w Warszawie podczas studiów i z kim się przyjaźnił? Dlaczego Norwid postanowił dwukrotnie odbyć podróż po ziemiach polskich i jaki ta podróż miała wpływ na jego twórczość? Jak na twórczości poety odcisnął się pobyt w Krakowie, ostatnie polskie miasto przed emigracją. Jakie miejsca odwiedzał w stolicy Francji, z kim się przyjaźnił, jak wyglądały ostatnie lata życia poety?
Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzają trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.
Na te, i na inne pytania chcieli odpowiedzieć twórcy filmu „Polska Norwida”. Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzają trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.
W dokumencie poruszony zostanie także mało znany wątek malarskiej twórczości C.K. Norwida, która zaowocowała ogromną liczbą ok. 2 tys. szkiców, akwarel i obrazów – o tym aspekcie twórczości Norwida opowiadają dr Edyta Chlebowska i dr Adam Cedro. W filmie poruszony jest też wątek recepcji Norwida w wieku XX. oraz w czasach nam współczesnych.
Twórcy produkcji starali się pokazać, na czym polegał fenomen Norwida, iż był on m.in. poetą „pokolenia Kolumbów”, a następnie Żołnierzy Wyklętych i jaki wpływ miała twórczość Norwida na młodego Karola Wojtyłę, skoro będąc już papieżem Janem Pawłem II, wielokrotnie odwoływał się do słów poety. O tych sprawach mówią w filmie znani norwidolodzy: prof. Józef Fert, prof. Marek Stanisz, prof. Wojciech Kudyba. Fragmenty poezji Norwida czyta jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów Jerzy Trela. Usłyszymy muzykę Czesława Niemena i Przemysława Gintrowskiego.
Twórcy produkcji starali się pokazać, na czym polegał fenomen Norwida, iż był on m.in. poetą „pokolenia Kolumbów”, a następnie Żołnierzy Wyklętych i jaki wpływ miała twórczość Norwida na młodego Karola Wojtyłę, skoro będąc już papieżem Janem Pawłem II, wielokrotnie odwoływał się do słów poety.
Reżyserem filmu jest Jarosław Mańka twórca wielu także nagradzanych filmów o tematyce historycznej m.in. „Prywatne śledztwo majora Zakirowa”, „W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński”, „Skarga”. Scenariusz filmu napisał Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.
Za pomoc w realizacji dokumentu Muzeum Historii Polski składa podziękowania paryskiemu Domowi św. Kazimierza oraz Bibliotece Polskiej w Paryżu.
Reżyseria: Jarosław Mańka
Scenariusz: Marek Stremecki
Zdjęcia: Dominik Piątek, Grzegorz Liwiński, Rafał Pogoda, Jarosław Mańka
Montaż: Łukasz Szymański
Muzyka: „Chodź, stań” muz. Bolesław Rawski, voc. Daniel Malchar, Kevin McLeod „Chopin: Funeral March” Artlist.io
Grafika: Łukasz Szymański, Anna Pregler
Rysunki: Jacek Widor
Zdjęcia z drona: Dominik Piątek, Izabela Głogowska, Rafał Pogoda
Tłumaczenie: Tadeusz Adam Milewski, Beata Lenda
Współpraca: Anna Jaskuła, Beata Lenda, Andrzej Sułkowski
Źródło: Muzeum Historii Polski