Anna Maksymiuk została laureatką szóstej edycji konkursu fotograficznego „Pamięć `W` kadrze” zorganizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW). W tym roku na konkurs nadesłano 3 tysiące prac.
Gala wręczenia nagród konkursu przeprowadzonego w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego odbyła się we wtorek w Warszawie, w siedzibie MPW.
„W tym roku wybór nagrody głównej konkursu był bardzo trudny, nie tylko dla tego, że napłynęło tak dużo zdjęć. Trudność polegała na tym, że niemal każdy z członków jury miał inną wizję tego, które zdjęcie miałoby być tym, które zasłużyło na Grand Prix” – powiedział PAP jeden z członków jury Wojciech Grzędziński.
Przewodniczący jury Zbigniew Furman również przyznał, że obrady zespołu oceniającego fotografie były niełatwe. „Po wielogodzinnych obradach nagrodziliśmy trzy zdjęcia pojedyncze oraz trzy fotoreportaże, przyznaliśmy również trzy wyróżnienia” – oznajmił Furman.
Jury konkursu, w którym zasiadali wybitni fotografowie: Chris Niedenthal, Wojciech Grzędziński, Zbigniew Furman i Jacek Marczewski, a także dziennikarka Martyna Wojciechowska i dyrektor MPW Jan Ołdakowski zdecydowało, że nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł otrzyma Anna Maksymiuk.
Nagrodzona fotografia przedstawia starszego mężczyznę, który stoi przed słupem, na którym znajdują się nazwiska ofiar Rzezi Woli na Cmentarzu Powstańców.
„Portret ten pokazuje człowieka, który poszukuje kogoś kogo stracił, kogoś bliskiego, może kogoś z rodziny. Na tym zdjęciu została uchwycona jakaś pamięć, która jest w tym człowieku, (…) może pamięć o kimś, komu niesłusznie i w dramatycznych okolicznościach odebrano życie” – powiedział Ołdakowski uzasadniając decyzję jury.
W kategorii „Zdjęcie pojedyncze” I miejsce zajął Maciej Majchrzak za fotografię dokumentującą obchody rocznicy powstania na rondzie Dmowskiego w Warszawie w czasie godziny „W”. II nagrodę przyznano Marcie Bieniek, a III Mirosławowi Stelmachowi.
W kategorii „Fotoreportaż” I miejsce zajął Filip Dowjat. „Są tu niezwykłe emocje fotografującego” – ocenił zdjęcia składające się na reportaż przewodniczący jury Furman. „Chciałem zrobić coś wyjątkowego na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” – podkreślił Dowjat. Wyjaśnił, że reportaż powstał w ten sposób, że na ścianach wyburzanej fabryki wyświetlał slajdy z Powstania Warszawskiego i następnie fotografował je.
II miejsce przyznano Maciejowi Zdziarskiemu, a III - Adamowi Rozmarynowskiemu Komarowi.
Tegoroczna edycja konkursu „Pamięć `W` kadrze” wzbogaciła się o dodatkową kategorię. Wśród wszystkich nadesłanych fotografii jury wytypowało 25 zdjęć, na które następnie głosowali internauci. Wybrali oni zdjęcie Macieja Zdziarskiego przedstawiające ptaka - bogatkę, która przysiadła na krzyżu na cmentarzu powstańczym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Tematem zdjęć nadesłanych na konkurs mogło być każde wydarzenie oficjalne i nieoficjalne, spotkanie, koncert lub innego rodzaju wydarzenie, do którego doszło dowolnym miejscu na świecie, dokumentujące upamiętnienie niepodległościowego zrywu mieszkańców stolicy.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, że konkurs, który zaczynał się od kilkuset nadesłanych zdjęć, dziś jest poważnym wydarzeniem z galą z poważnymi nagrodami.
„Konkurs zaskoczył nas liczbą zdjęć, nadesłano 3 tys., czyli o ok. 800 więcej niż w ubiegłym roku. Zdjęcia przyszły nie tylko z wielu miast Polski, ale także krajów UE oraz obu Ameryk i Azji” – zaznaczył Ołdakowski.
„Bez zdjęć nie udałoby się opowiedzieć dziś historii powstania. Powstanie miało swoich wielkich reporterów” – przypomniał Ołdakowski. Poinformował, że od przyszłego roku patronem konkursu będzie Eugeniusz Lokajski. Wskazał, że Lokajski na zdjęciach z powstania potrafił pokazać, że nawet w tak nieludzkich warunkach człowiek zostaje zawsze człowiekiem. (PAP)
wnk/ aszw/