Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN zakończył kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie znaleziono szczątki 11 osób. Będą one badane przez medyków sądowych.
Jak poinformował Janusz Ślęzak, rzecznik prasowy krakowskiego, IPN 6 i 7 września trwały prace na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu. Poszukiwano tam zabitych w walce z funkcjonariuszami UB, dwóch partyzantów oddziału "Wiarusy". Oddział ten stanowił po 1947 r. najsilniejszą i najbardziej aktywną grupę zbrojnego podziemia w ówczesnym województwie krakowskim. Do tej pory krakowski IPN odnalazł m.in. szczątki dowódcy oddziału, Stanisława Ludzi "Harnasia" i jednego z partyzantów, Leona Zagaty "Złoma".
"Podczas tegorocznych poszukiwań udało się natrafić na szczątki dwóch osób, przy których odnaleziono resztki mundurów wojskowych, pas główny oraz medalik w kształcie ryngrafu" – powiedział Ślęzak.
Poszukiwano tam zabitych w walce z funkcjonariuszami UB, dwóch partyzantów oddziału "Wiarusy". Oddział ten stanowił po 1947 r. najsilniejszą i najbardziej aktywną grupę zbrojnego podziemia w ówczesnym województwie krakowskim. Do tej pory krakowski IPN odnalazł m.in. szczątki dowódcy oddziału, Stanisława Ludzi "Harnasia" i jednego z partyzantów, Leona Zagaty "Złoma".
Od 8 do 10 września prowadzono poszukiwania na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Tam sprawdzane były groby, w których miały się znajdować szczątki partyzantów, zastrzelonych w czasie działań bezpieki w latach 50. XX wieku. Ekshumowano szczątki czterech osób i przekazano je do dalszych badań w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej.
Ostatnią część prac przeprowadzono 13, 15 i 16 września na cmentarzu Rakowickim w Krakowie z zamiarem odnalezienia szczątków osób związanych z Armią Krajową i oddziałem "Błyskawica", które zginęły na skutek akcji bezpieki oraz skazane były na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. "W tym miejscu zabezpieczyliśmy szczątki pięciu osób, które obecnie są badane przez medyków sądowych" – powiedział Ślęzak.
Badania są konieczne do identyfikacji ofiar. Wszystkie działania realizowane były w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
Badania są konieczne do identyfikacji ofiar. Wszystkie działania realizowane były w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
IPN szuka miejsc, w których pogrzebani zostali żołnierze podziemia niepodległościowego, by zapewnić im po latach godny pochówek.
Obecne prace to kolejny etap poszukiwań prowadzonych w tym roku. W maju pracownicy krakowskiego oddziału IPN wraz z archeologami szukali żołnierzy Września’39 w okolicach Płazy, Wygiełzowa i Nieporazu w powiecie chrzanowskim. Odnaleziono tam szczątki dwóch osób. W lipcu kontynuowano także poszukiwania przy dawnym hotelu "Palace" w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się katownia Gestapo. Przez cele tej placówki mogło przejść nawet 2 tys. osób.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ dki/