
Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie oraz Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Katowicach zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Kierunek – stalinizm. Powojenny drogowskaz dla Europy Środkowo-Wschodniej”. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 marca.
Okazją do zorganizowania konferencji "Kierunek - stalinizm" jest przypadająca w 2025 r. osiemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej.
Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również dla Polski, konsekwencją tej wojny było podporządkowanie Związkowi Radzieckiemu. Pod naciskiem Armii Czerwonej i sowieckich służb specjalnych rządy w tych krajach objęły sterowane z Moskwy partie komunistyczne. Towarzyszyły temu procesowi represje i fałszowanie wyborów. Ciche przyzwolenie na dokonanie takich zmian i włączenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do radzieckiej strefy wpływów dali na konferencji w Jałcie przywódcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Konferencja naukowa poświęcona omówieniu dziejów stalinizacji Europy Środkowo-Wschodniej organizowana jest w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Ruch komunistyczny i aparat władzy 1917–1990”. Odbędzie się ona 28 i 29 maja 2025 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie (ul. Marszałkowska 107).
Organizatorzy przyjmują jeszcze zgłoszenia od osób chętnych do wzięcia udziału w konferencji - można je składać do 16 marca.
Organizatorzy konferencji zachęcają uczestników konferencji do naukowego dyskursu na temat ponadnarodowych aspektów funkcjonowania ruchu komunistycznego, tempa budowy stalinizmu, jego cech wspólnych oraz odmienności w poszczególnych państwach.
Wśród zagadnień, na które w trakcie konferencji ma zostać położony szczególny nacisk są: funkcjonowanie stalinizmu w sferze politycznej, z uwzględnieniem represji wobec obywateli państw satelickich i ich przywódców; odmienność (polityczna i ekonomiczna) w poszczególnych państwach satelickich w sprawie realizacji pryncypiów stalinizmu; industrializacja i kolektywizacja; ideologizacja życia codziennego; społeczna recepcja stalinizmu; przejawy oporu społecznego i wstrząsy polityczne (m.in. w NRD i Czechosłowacji).
IPN poinformował, że nie pobiera opłaty konferencyjnej, a prelegentom zapewnia nocleg i wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży.
Wypełnione zgłoszenia udziału w konferencji osób pragnących wygłosić referat przyjmowane będą do 16 marca 2025 r. Organizatorzy powiadomią o przyjęciu zgłoszenia do 31 marca 2025 r.
Autorzy referatów wygłoszonych podczas konferencji będą mieli możliwość publikacji swoich prac na łamach rocznika naukowego „Komunizm: system–ludzie–dokumentacja”.
Zgłoszenia i wszelkie inne pytania związane z konferencją należy kierować do: dr Sylwii Szyc, sylwia.szyc@ipn.gov.pl (PAP)
jkrz/