Instytut Pamięci Narodowej zorganizował lekcję historii na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów VII LO im. K. K. Baczyńskiego. Młodzież poznała historię miejsca, w którym w latach 1945-56 chowano ofiary zbrodni komunistycznych.
Lekcja została zorganizowana pod hasłem „Ślady historii na terenie Cmentarza Osobowickiego”. W latach 1945-56 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Wśród nich byli m.in. członkowie WiN i AK. Miejsce to przez długi czas było trzymane w tajemnicy. Dopiero w 1990 r. odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu. Dla uczczenia zamordowanych powstał też pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego w formie ściany z ceglanego muru.
„Poza tym, że bohaterowie zostali zamordowani przez komunistyczny reżim, to jeszcze pamięć po nich miała zostać zamazana, a nawet zohydzona. Ich szczątki zostały umieszczone w miejscach, gdzie byli grzebani też pospolici przestępcy - osoby, na których wykonano wyrok z powodów czysto kryminalnych” - powiedział PAP Wojciech Trębacz, naczelnik oddziałowego biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN we Wrocławiu.
W październiku 2011 r. IPN rozpoczął na Cmentarzu Osobowickim prace ekshumacyjne. Na polach nr 81A i 120 zidentyfikowano do tej pory ponad 25 ofiar represji komunistycznych. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu oznaczyli podczas piątkowej lekcji ich groby.
„Te 25 grobów na tych kwaterach tutaj wyszczególnionych na tablicy zostało tutaj dzisiaj przez uczniów, przy naszej pomocy, oznaczonych insygnium `Ocalamy pamięć`. Każdy z uczniów w grupach musiał najpierw odnaleźć ten nagrobek i następnie go oznaczyć” - wyjaśnił Trębacz. Wszystkie zidentyfikowane ofiary reżimu komunistycznego, pochowane są na Cmentarzu Osobowickim wymienione są na ustawionej w tym miejscu tablicy.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ pat/