Wykonanie konserwacji drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła w katowickim Parku Kościuszki zamawia lokalny samorząd. To najstarszy zabytek architektoniczny na terenie miasta.
Jak przekazał w środę Michał Mendala z katowickiego urzędu miasta, zaplanowane na trzynaście miesięcy prace mają polegać na przeprowadzeniu pełnej konserwacji technicznej i estetycznej bryły kościoła oraz jego otoczenia.
Cytowany w informacji Mendali prezydent miasta Marcin Krupa przypomniał, że zespół kościelny w Parku Kościuszki, który składa się z drewnianego kościoła i wolnostojącej dzwonnicy, trafił do Katowic z miejscowości Syryni w pierwszej połowie XX w. Całość otoczona jest drewnianym ogrodzeniem i od 1971 r. jest wpisana do rejestru zabytków.
To oznacza, że wszelkie prace na tym terenie można wykonywać tylko za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z tego też względu obiekt jest pod opieką Muzeum Historii Katowic i na co dzień jest udostępniany pobliskiej parafii św. Michała Archanioła. Ostatnio ze względu na planowane roboty budowlano-konserwatorskie, teren kościoła został wyłączony z użytkowania i jest niedostępny dla wiernych czy zwiedzających.
W podstawowym zakresie zamówienia, koordynowanego przez miejską spółkę Katowickie Inwestycje, powstać ma kompleksowa dokumentacja projektowa dla zespołu kościelnego z ogrodzeniem i zagospodarowaniem oraz wykonane roboty budowlane i prace konserwatorskie w zakresie kościoła i jego najbliższego otoczenia.
Przedstawiciele Katowickich Inwestycji wyjaśniają, że ze względu na walory estetyczne kościółka i jego wartość historyczną dla regionu, w pierwszej kolejności planowane jest jego zabezpieczenie poprzez konserwację poszczególnych elementów konstrukcyjnych i pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
Zostanie wymienione całe poszycie dachowe, wykonana impregnacja drewna oraz fumigacja obiektu (pozbycie się żyjących w drewnie szkodników). Wymienione zostaną instalacja elektryczna oraz pożarowa; powstać ma też system gaśniczy oparty na działaniu mgły wodnej.
W ogłoszonym przetargowym przewidziano kilka praw opcji. Jedna z nich dotyczy wykonania robót budowlano-konserwatorskich drewnianej dzwonnicy w zakresie m.in. fumigacji i pełnej impregnacji drewna oraz wymiany poszycia dachowego – w tym odtworzenia pierwotnej okładziny ścian dolnej części wieży z gontów.
Druga opcja dotyczy robót budowlano-konserwatorskich w zakresie zagospodarowania terenu z jego ogrodzeniem. W razie tego zlecenia wykonawca zostanie zobowiązany m.in. do impregnacji ogrodzenia i wymiany gontów, wykonania zewnętrznej iluminacji, aranżacji zieleni oraz lapidarium.
Trzecie prawo opcji obejmuje aranżację wnętrz kościoła: konserwację i odtworzenie elementów wyposażenia, jak ambona, lektorium czy ołtarz. Tu do wykonania byłyby prace projektowe i realizacja.
Na oferty od zainteresowanych wykonawców komisja przetargowa czeka do 11 lipca. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zespół kościelny z Parku Kościuszki trafił do Katowic z Syryni w 1938 r. Na jego nową lokalizację wybrano najwyższy punkt Parku Kościuszki – Wzgórze Beaty o wysokości 334,5 m n.p.m. Miał to być początek budowy skansenu w Parku, który ostatecznie nie powstał.
Zgodnie z informacją miasta najprawdopodobniej kościół został wybudowany w 1510 r.; według niemieckiego historyka sztuki Hansa Lutscha przemawiać miała za tym niezachowana do dziś data wyryta w belce progowej. Są też hipotezy, że jest to kościół z 1305 r., a wyryta data dotyczy nie jego powstania, lecz renowacji lub rozbudowy.
Park Kościuszki to jeden z bardziej reprezentacyjnych punktów rekreacyjnych Katowic. Jeszcze w tym roku ma się w nim rozpocząć remont wieży spadochronowej, będącej symbolem śląskich harcerzy, którzy mieli stawiać opór najeźdźcom w pierwszych dniach II wojny światowej. Obecnie trwa projektowanie tej inwestycji. (PAP)
mtb/ aszw/