Debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie i pokazy filmowe to niektóre z atrakcji Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia. Hasło Kongresu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie, to „Historia mówi przez pokolenia”.
Na stołeczny PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w trzy kwietniowe dni m.in. edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, "dla których historia i pamięć historyczna są ważne".
"W trakcie 24 paneli dyskusyjnych opowiemy o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę" - podkreślają organizatorzy.
Jak zaznaczają, pomysł "prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców" jest odpowiedzią na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości.
„W trakcie 24 paneli dyskusyjnych opowiemy o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę” – podkreślają organizatorzy.
Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" mają zostać przedstawione podczas konferencji otwierającej kongres. "Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna" - wskazują organizatorzy.
Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne "Miś Wojtek", warsztaty "Drużyna Inki" oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.
Strefa Nowych Technologii wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VRZ powstanie z myślą o nastolatkach. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów ("Gra Szyfrów") i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja "Szybowcowa ’87").
Zaś uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918 po czasy "Solidarności" – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.
W ramach Histhacku będą rywalizowali młodzi programiści – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.
"Ważnym punktem kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach +Echa Katynia+, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami" - dodają organizatorzy.
Kongres Pamięci Narodowej objęty został patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (PAP)
akn/ dki/