Finał wojewódzki 23. edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbędzie się w niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc. W konkursie, którego celem jest promocja regionalnych potraw, oceniane będą 32 produkty.
W konkursie wezmą udział lokalne produkty żywnościowe, wyroby przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzenia posiłków, nie zaś gotowe potrawy. Powinny one być wytwarzane tradycyjnymi metodami, przy użyciu lokalnych surowców, posiadać tradycyjny skład oraz tradycyjną nazwę.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 35 produktów, ale weryfikację przeszły 32. Nagrody będą przyznawane w czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz produkty mieszane, czyli roślinno-zwierzęce.
„Liczną grupę stanowią produkty mleczne, a wśród nich sery kozie. Dużo jest także miodów. Wśród zgłoszonych produktów jest także chleb z baziami leszczyny.”
„Liczną grupę stanowią produkty mleczne, a wśród nich sery kozie. Jeden z nich ma bardzo oryginalną nazwę >>Filip z Konopi<<. Dużo jest także miodów, praktycznie wszystkie, które występują w regionie świętokrzyskim, są miody spadziowe liściaste, spadziowe iglaste, jest miód gryczany czy nawłociowy. Wśród zgłoszonych produktów jest także chleb z baziami leszczyny” – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej imprezę Jolanta Krupa ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Krupa zaznaczyła, że w konkursie mogą wziąć udział tylko tradycyjne świętokrzyskie produkty, wytwarzane od przynajmniej 25 lat w oparciu o naturalne surowce. Niektóre z produktów, które wygrywały w poprzednich edycjach konkursu, są już znane nie tylko w regionie świętokrzyskim. Wśród nich są m.in. wiśnia nadwiślanka, fasola korczyńska czy objęta ochroną unijną śliwka z Szydłowa.
Drugi etap konkursu, to wybór dokonywany przez Krajową Kapitułę Konkursu, spośród produktów nominowanych w regionach, do prestiżowej nagrody konkursu „PERŁA”. „Do tej nagrody, która wręczana będzie we wrześniu na Targach Poznańskich, nominowanych zostało w tym roku sześć naszych produktów. Do tej poru >>Perły<< otrzymało 40 świętokrzyskich produktów” – podkreśliła Krupa.
Marszalek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że na finał konkursu przyjeżdżają turyści z całego kraju. „To doskonała promocja dla regionu. W skansenie w Tokarni wystawiają się lokalni producenci, np. pszczelarze sprzedający swoje miody, czy małe firmy produkujące według starych receptur chleb. To jest bardzo ważne, aby z jednej strony pokazywać tych małych lokalnych przedsiębiorców, a z drugiej zachęcać osoby przyjeżdżające na konkurs, aby zdrowo odżywiały i kupowały te zdrowe produkty” – powiedziała Janik.
Katarzyna Korus, dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej poinformowała, że udział w niedzielnej imprezie zapowiedziało 56 wystawców z produktami regionalnymi oraz rękodziełem. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 mszą świętą w kościele z Rogowa. Godzinę później ruszy scena w sektorze dworsko-folwarcznym, na której zaprezentują się zespoły ludowe z regionu świętokrzyskiego. W Chałupie z Kaliny Małej w sektorze wyżynnym będzie można poznać dawne obyczaje i wierzenia.
Organizatorami konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na szczeblu regionalnym są marszałek województwa świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ aszw/