Konsulat RP w Nowym Jorku zwrócił się do Polonii o współpracę i korzystanie z dorobku Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN). Jego misją są studia nad dziedzictwem myśli narodowej i chrześcijańsko-demokratycznej.
"Jako placówka dyplomatyczna, odpowiedzialna za relacje z organizacjami polonijnymi Nowojorskiego Okręgu Konsularnego, gorąco zachęcamy państwa do współpracy z IDMN oraz do wykorzystywania jego dorobku w bieżących działaniach dotyczących prezentacji polskiej historii" – głosi oświadczenie przekazane PAP przez konsula generalnego RP Adriana Kubickiego.
Instytut powołał w 2020 roku minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Jest placówką państwową powstałą inicjatywy historyka, prof. Jana Żaryna, obecnego dyrektora IDMN.
"IDMN poszukuje kontaktu z rodzinami polskimi, żyjącymi – czasem od pokoleń – poza granicami kraju. Kierownictwo Instytutu prosi o kontakt, również w celu przekazywania prywatnych zbiorów rodzinnych i organizacji polonijnych" – informuje konsulat.
Jak wyjaśnia, instytut przez swoją działalność uczestniczy w realizacji publicznej polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski. Koncentruje się na osiągnięciach polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej oraz konserwatywnej.
Celem instytutu jest również popularyzacja historii, badania nad jej dziedzictwem oraz inspiracja i wspieranie kultury. Instytut realizuje własne programy edukacyjne, stypendialne i dotacyjne, prowadzi działalność wydawniczą, dokumentacyjną, informacyjna oraz promocyjną. Organizuje konkursy, wystawy, spotkania dyskusyjne, koncerty, wykłady.
IDMN zwraca uwagę na możliwość dostępu do zdigitalizowanych dokumentów pochodzących z archiwów rodzinnych i państwowych. Instytut przybliża też sylwetki wybitnych Polaków i ułatwia prowadzenie badań naukowych. Współdziała z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, mediami oraz organizacjami pozarządowymi w tym polonijnymi, jak również z osobami prywatnymi.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ cyk/ ap/