7 stycznia 1950 r. urodził się Krzysztof Janczar, pamiętny Paweł Jankowski z serialu "Wojna domowa". W tym roku Janczar obchodzić będzie również 60-lecie pracy aktorskiej. Ma w dorobku kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych.
"Jestem cały czas w drodze – życiowej i zawodowej" – powiedział PAP Krzysztof Janczar. "Przez 60 lat mojej aktywności aktorskiej przechodziłem różne etapy, bywało dobrze i źle, jak to w życiu. Obecnie gram w serialach +Klan+ i +Przyjaciółki+, cały czas jestem aktywny zawodowo" – dodał.
Krzysztof Janczar, w dzieciństwie używający nazwiska Krzysztof Musiał, urodził się 7 stycznia 1950 r. w Warszawie. Jest synem Elżbiety Habich i aktora Tadeusza Janczara. Choć pochodził z rodziny związanej z teatrem i filmem, swą karierę aktorską zaczął zupełnie przypadkowo – został wypatrzony w grupie młodych ludzi przez Ryszarda Plucińskiego, kompletującego obsadę do serialu telewizyjnego "Wojna Domowa", reżyserowanego przez Jerzego Gruzę. Serial miał premierę 24 października 1965 r.
Rok premiery serialu był dość szczególny dla tego gatunku filmowego. W styczniu miał bowiem premierę pierwszy polski serial telewizyjny – "Barbara i Jan". Drugim serialem TVP był "Podziemny front", którego premiera odbyła się w kwietniu. Trzecim serialem, jaki mogli oglądać Polacy, była właśnie "Wojna domowa".
"Pierwszy serial otworzył polską telewizję na kolejne seriale. Bez +Barbary i Jana+ nie byłoby pokazanej nieco później +Wojny domowej+, która uchodzi dziś za pierwszy, naprawdę bardzo dobry, polski serial telewizyjny" – powiedziała PAP prof. Dorota Skotarczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się m.in. w historii kultury i życia codziennego w PRL, w tym w dziejach filmu, telewizji i radia.
Rola Pawła Jankowskiego stała się początkiem kariery Krzysztofa Janczara. W latach 70. ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Trzy razy zagrał w filmie u boku swojego ojca Tadeusza Janczara, z tego dwa razy grał jego syna. Po raz pierwszy w dramacie psychologicznym "Prawdzie w oczy" (1970), drugi raz w kryminale "Złote koło" (1971). Trzeci raz zagrali razem w filmie "Strzał", gdzie Tadeusz Janczar wcielił się w rolę inżyniera Markowskiego, a Krzysztof Janczar w retrospekcjach grał inżyniera Markowskiego w młodości.
Kariera filmowa i teatralna Krzysztofa Janczara pełna była ciekawych, różnorodnych i wymagających dobrego warsztatu aktorskiego ról. Szybko pokazała też, że talentem dorównuje on swojemu ojcu. W 1978 r. na festiwalu filmowym w Gdańsku za rolę "Bicza" w filmie "Nie zaznasz spokoju" otrzymał nagrodę dla najlepszego młodego aktora.
W wywiadzie, opublikowanym w magazynie "Film" w grudniu 1978 r., Krzysztof Janczar powiedział: "W teatrze gram w repertuarze klasycznym. W Jeleniej Górze zagrałem rolę, o której może marzyć każdy aktor – Konrada w +Wyzwoleniu+ Wyspiańskiego. Obecnie jestem aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Sympatycznie wspominam rolę Bielajewa w +Miesiącu na wsi+ Turgieniewa, Troilusa w szekspirowskim +Troilusie i Kresydzie+. Teraz występuję z całym zespołem Teatru Narodowego w +Dziadach+".
O specyfice sztuki aktorskiej w różnych formach wizualnych oraz o odnajdywaniu się w tej różnorodności Krzysztof Janczar mówił: "Teatr, telewizja i film to trzy technicznie różne rodzaje sztuki aktorskiej, która – jako połączenie powołania i umiejętności – jest przecież zawsze jedna i ta sama. Każdy z tych środków przekazu stawia inne wymagania. Sprostanie im nie powinno szkodzić w kształtowaniu osobowości, wręcz przeciwnie. Przy uczciwym i poważnym stosunku do sztuki aktorskiej można jedynie wzbogacić swój warsztat, zmusić się do poszukiwania nowych środków wyrazu".
W latach 1981-1991 Krzysztof Janczar mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie zagrał w kilku amerykańskich produkcjach, m.in. żołnierza radzieckiego w dramacie sensacyjnym Johna Miliusa "Czerwony świt" (1984). Był boyem hotelowym w dramacie Lecha Majewskiego "Lot świerkowej gęsi" (1986), u Jerzego Skolimowskiego zagrał postać Kluebera w melodramacie kostiumowym "Wiosenne wody" (1989), a w filmie "Polowanie na Czerwony Październik" (1990) dostał rolę Andreja Bonovii, zastępcy dowódcy radzieckiego okrętu.
W zestawieniu ról filmowych Krzysztofa Janczara, opublikowanym na stronie filmpolski.pl, wyszczególniono blisko 100 kreacji, w tym sporo w popularnych serialach, np. "Klan", "Na dobre i na złe", "Samo życie", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "M jak miłość".
Syn Krzysztofa Janczara – Krzysztof Artur Janczar – poszedł w ślady znanego ojca i dziadka. Ukończył studia aktorskie i rozpoczął karierę filmową. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach, w tym podobnie jak ojciec w kilku serialach, m.in. "Klan", "Na Wspólnej", "Kryminalni", "Ojciec Mateusz". Taka sztafeta pokoleń jest rzadko spotykanym zjawiskiem w polskim kinie, a trzypokoleniowy aktorski klan Janczarów stanowi zjawisko szczególne.(PAP)
Tomasz Szczerbicki
szt/ bar/