Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, które kończą swoje spotkania z uchodźczyniami, wolontariuszami i organizacjami pomocowymi w Polsce i Ukrainie, wezwały do zaprzestania wojny. Jak podkreśliły, w czasie ostatnich dni usłyszały historie pełne bólu, ale i zobaczyły, jak wielką siłę mają kobiety.
Jody Williams, Tawakkol Karman, Leymah Gbowee od poniedziałku spotykały się z uchodźczyniami w ośrodkach pomocy, wolontariuszami i organizacjami wspierającymi osoby uciekające przed wojną. Były w Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu i Lwowie. W czwartek na konferencji prasowej w stolicy Małopolski podsumowały swoją wizytę.
Kobiety chciały wyrazić solidarność z Ukrainkami, pokazać, że ich los nie jest im obojętny i zapewnić, że będą dalej przekazywać ich historie.
Jody Williams z USA przywoływała relacje o utracie, w jedną sekundę, normalnego życia. „Mogłyśmy usłyszeć opowieści kobiet i możemy je przekazywać dalej. (…) To dla mnie przywilej dzielić ich historie” – powiedziała noblistka. Zapewniła, że historie tych kobiet nie będą zapomniane.
"Wzywamy do zaprzestania wojny. Chcemy powiedzieć kobietom: wasza siła jest naszą siłą, wasz ból jest naszym bólem, wasza wolność jest naszą wolnością” – mówiła Tawakkol Karman z Jemenu.
"Spotkałyśmy wspaniałe kobiety, które widzą, czym jest pokój. Mamy takie same marzenia – pokój” – podkreśliła Karman.
Leymah Gbowee z Liberii oceniła, że bez zaangażowania kobiet nie będzie pokoju, a opowieści o stracie rodziny, dzieci – są „krytycznym przykładem przemocy”.
Jody Williams z USA przywoływała relacje o utracie, w jedną sekundę, normalnego życia. „Mogłyśmy usłyszeć opowieści kobiet i możemy je przekazywać dalej. (…) To dla mnie przywilej dzielić ich historie” – powiedziała noblistka. Zapewniła, że historie tych kobiet nie będą zapomniane.
Jody Williams – ur. w 1950 r. w Vermont w USA, działaczka na rzecz pokoju i praw kobiet, koordynatorka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (International Campaign to Ban Landmines) – organizacji dążącej do wyeliminowania min przeciwpiechotnych. Do sukcesów tej organizacji należy traktat ottawski z 1997 r. o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Dokument ratyfikowały 164 państwa, wśród nich nie ma m.in. Rosji, USA i Chin. Nobla otrzymała w 1997 r.
Tawakkol Karman – ur. 1979 r. w Taizz w Jemenie, działaczka na rzecz praw człowieka, dziennikarka i polityk, założycielka organizacji Women Journalists Without Chains, działającej na rzecz wolności słowa i demokracji. Pokojowego Nobla otrzymała w 2011 r. wraz z liberyjską działaczką na rzecz pokoju – Leymah Gbowee i prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf.
Leymah Gbowee – ur. 1972 r. w Monrowii w Liberii, działaczka na rzecz pokoju i praw człowieka, organizatorka ruchu chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju (Women of Liberia Mass Action for Peace), który przyczynił się do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 r. Gbowee otrzymała wiele nagród za swoją walkę o prawa afrykańskich kobiet. Pokojowego Nobla dostała w roku 2011 r. wraz z Tawakkol Karman i Ellen Johnson-Sirleaf.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr/