Na odnowionym Starym Rynku w Łodzi mieszkańcy uczcili w poniedziałek 601. urodziny swojego miasta. Po latach przerwy spowodowanej pracami archeologicznymi i remontem obchody powróciły do historycznego centrum Łodzi, której prawa miejskie 29 lipca 1423 r. nadał król Władysław Jagiełło.
„Fakt, że wróciliśmy na Stary Rynek jest wzruszający. To jedno z najstarszych miejsc w Łodzi, ale dziś jak widać – zupełnie nowe. Dzięki rewitalizacji udało się zatrzymać upływ czasu, przywrócić godny wygląd ważnej przestrzeni. W ten sposób pokazujemy jak ważna jest historia, która nas kształtuje, ale też chcemy potwierdzić, że Łódź jest piękna. Że może wyróżniać się w świecie i mamy czym się pochwalić” – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas uroczystości przy pomniku upamiętniającym założenie miasta.
Król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie 29 lipca 1423 roku w Przedborzu nad Pilicą. Oryginalny dokument lokacyjny zaginął podczas wojen szwedzkich 1655 roku, natomiast po niemal 100 latach odnaleziono przywilej potwierdzający lokację Łodzi, również sygnowany pieczęcią króla Jagiełły; wystawiono go 25 czerwca 1433 roku w Kole w czasie wyprawy władcy na Krzyżaków.
O historii starego miasta w Łodzi, które stało się zaczątkiem metropolii fabrycznej, która rozwinęła się na tych terenach pod koniec XIX wieku, opowiadał w czasie uroczystości prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk. Profesor jest redaktorem naczelnym pierwszego tomu monografii miasta Łodzi, który poświęcony był właśnie Łodzi najdawniejszej, „rolniczej”. Pięciotomowa monografia stworzona przez zespół badaczy - historyków sztuki, archeologów, etnologów, literaturoznawców i językoznawców z Uniwersytetu Łódzkiego - była „prezentem” ufundowanym przez mieszkańców na ubiegłoroczne, 600. urodziny miasta.
Pod kamieniem pamiątkowym na Starym Rynku złożono wiązanki w barwach łódzkich - czyli czerwono-żółte - i polskich. Kwiaty złożył również wicewojewoda Marek Mazur, łódzcy parlamentarzyści, radni dyrektorzy instytucji, organizacje kombatanckie, służby mundurowei przedstawiciele wielu łódzkich środowisk. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie z łódzkim akcentem w postaci papierowych łódeczek, które od kilku lat stanowią dekorację przy okazji ważnych uroczystości miejskich.
Następnie goście udali się pod Pomnik Ulicy Piotrkowskiej. Ten nietypowy monument postawiony przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej, co roku powiększany jest o jeden element. Akt ten to również symboliczne urodziny ulicy Piotrkowskiej, która osiągnęła w tym roku 201 lat. Dwieście pierwszy element dołożyli do monumentu wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa–Wodnicka oraz przewodniczący rady miejskiej Bartosz Domaszewicz.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/