Maria Czernek była osobą przez lata zaangażowaną w rozpowszechnianie prawdy o zbrodni katyńskiej; to dzięki niej mamy piękne i ważne upamiętnienia tych, którzy zostali zamordowani na Wschodzie - powiedział w środę podczas uroczystości pogrzebowych śp. Marii Czernek minister SWiA Mariusz Kamiński.
W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Czernek, ostatniej wdowy katyńskiej, małżonki funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Ostaszkowa, zabitego w 1940 r. przez NKWD w Kalininie i pochowanego w Miednoje. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył minister SWiA Mariusz Kamiński.
Kamiński podczas uroczystości podkreślił, że śp. Maria Czernek była osobą przez lata zaangażowaną w rozpowszechnianie prawdy o Zbrodni Katyńskiej. "To dzięki pani Marii mamy piękne i ważne upamiętnienia tych, którzy zostali zamordowani na Wschodzie" - powiedział Kamiński.
Jak poinformowało MSWiA śp. Maria Czernek została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie nadawane za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu podczas uroczystości pogrzebowych rodzinie zmarłej wręczył minister Mariusz Kamiński.
O śmierci Marii Czernek poinformowała w środę łódzka policja. Czernek była członkinią Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi. Angażowała się w odkłamywanie historii narodu polskiego okresu II wojny światowej oraz tragicznego losu 22 tysięcy funkcjonariuszy zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej.
Włączyła się także w przekazywanie tej wiedzy pokoleniom Polaków. Wielokrotnie uczestniczyła w lekcjach pamięci; brała udział w pielgrzymkach na polskie cmentarze wojenne w Bykowni, Charkowie, Katyniu oraz Miednoje.
Maria Czernek włączała się w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego. Dzięki niej powstała w Łodzi pierwsza w Polsce Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Współpracowała z organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi. Wielokrotnie została uhonorowana odznaczeniami państwowymi i samorządowymi. Jako pierwsza otrzymała Krzyż Miednoje 1940 – odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. (PAP)
Autor: Marcin Chomiuk
mchom/ robs/