Dziś uczestniczyłem w uroczystości upamiętniającej Żołnierzy AK, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” walczących na Ziemi Józefowskiej – podaje w niedzielę na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wręczył, na ręce wnuka, awans na stopień kapitana dla Konrada Bartoszewskiego ps. Wir.
"Dziś miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej Żołnierzy AK, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” walczących na Ziemi Józefowskiej" - napisał Kamiński. Poinformował, że podczas uroczystości wręczył, na ręce wnuka, awans na stopień kapitana dla Konrada Bartoszewskiego ps. Wir.
W akcji "Sturmwind II" jako jeden z nielicznych wydostał się wraz z oddziałem z okrążenia niemieckiego.
Konrad Czesław Bartoszewski, ps. "Wir", "Zadora", "Łada", urodził się 5 lipca 1914 r. w Baranówce na Wołyniu. Podczas II wojny światowej był dowódcą oddziału partyzanckiego działającego pod Józefowem (powiat biłgorajski). Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, walkę zakończył 24 września pod Tomaszowem Lubelskim. Po upadku kampanii wrześniowej rozpoczął działalność konspiracyjną w AK w okolicach Józefowa, w którym mieszkał. Został dowódcą Rejonu Józefów, jego oddział stoczył wiele walk z Niemcami. 25 lutego 1943 r. został aresztowany. Odbił go w wyniku brawurowej akcji oddział Czesława Mużacza ps. „Selim”. Za karę Niemcy rozstrzelali publicznie jego rodziców oraz siostrę. W akcji "Sturmwind II" jako jeden z nielicznych wydostał się wraz z oddziałem z okrążenia niemieckiego. Brał udział w bitwie pod Osuchami. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, wraz z oddziałem nie złożył broni. 28 stycznia 1945 r. odbił członków AK z więzienia UB-NKWD w Biłgoraju.
Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, wraz z oddziałem nie złożył broni. 28 stycznia 1945 r. odbił członków AK z więzienia UB-NKWD w Biłgoraju.
Od grudnia 1946 r. był Szefem Sztabu Okręgu Lubelskiego WiN. Ujawnił się w 1947 r. w Warszawie. Nawiązał kontakt z nielegalną organizacją "Kospiracyjne Oddziały Skautowe". W 1952 r. został aresztowany, 13 października 1953 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 4 lata więzienia, z którego w 1955 r. został zwolniony z aresztu z powodu złego stanu zdrowia. W 1969 na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Członek konspiracyjnej organizacji demokratycznej "RUCH". Pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zmarł w 1987 r. (PAP)
oloz/ dki/