Polska pozostanie solidarna z narodem białoruskim, wraz z nim będzie zabiegać o poszanowanie jego woli dokonania demokratycznych przemian i wraz z nim będzie działać na rzecz rozwoju niepodległego białoruskiego państwa - oświadczyło w poniedziałek polskie MSZ.
W poniedziałek MSZ wydało oświadczenie w związku z trzydziestoleciem uznania Republiki Białoruś przez Rzeczpospolitą Polską.
Resort dyplomacji przypomniał, że 30 lat temu Republika Białorusi podjęła decyzję o budowaniu własnego, niezależnego państwa, a 27 grudnia 1991 r. Polska bezzwłocznie uznała Białoruś, podzielając w pełni prawo i dążenie narodu białoruskiego do samodzielnego i nieskrępowanego decydowania o swoim losie.
"Polska, z racji swoich doświadczeń historycznych szczególnie rozumie wagę i znaczenie posiadania własnego niepodległego państwa oraz wysiłek niezbędny do jego rozwoju" - podkreślono.
MSZ zwróciło uwagę, że jednym z filarów polityki zagranicznej Polski była i jest polityka dobrosąsiedztwa, a w rozwoju naszych relacji dwustronnych Polska zawsze kierowała się szacunkiem wobec białoruskiego państwa i narodu.
"Wspieraliśmy naród białoruski w procesie budowy własnego, suwerennego, niezależnego od obcych wpływów, atrakcyjnego gospodarczo państwa. Zawsze z głębokim zrozumieniem podchodziliśmy do demokratycznych aspiracji białoruskiego społeczeństwa, do jego woli pogłębiania swej narodowej tożsamości przy jednoczesnym poszanowaniu wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu" - głosi oświadczenie MSZ.
"Wierzymy, że sąsiednie narody powinny się wzajemnie szanować, współpracować w dobrych w czasach i wspierać w czasach trudnych. Tak jak od lat czynią to Polacy i Białorusini" - podkreślił resort dyplomacji.
Jak czytamy w oświadczeniu, polityka, którą Polska prowadzi od trzydziestu lat, od czasu oficjalnego uznania państwa Białoruś, jest i będzie kontynuowana także w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy – jak pisze MSZ – naród białoruski został de facto pozbawiony swojego głosu i możliwości wyrażania własnych opinii w pokojowy i demokratyczny sposób.
Zaznaczono, że przez ostatnie trzydzieści lat Polacy i Białorusini rozwijali relacje społeczne, kulturalne i gospodarcze, wzajemnie się odwiedzali i poznawali, a także budowali wspólny kapitał społeczny, mimo że politycznie oba kraje podążały różnymi drogami.
Jak czytamy w oświadczeniu, polityka, którą Polska prowadzi od trzydziestu lat, od czasu oficjalnego uznania państwa Białoruś, jest i będzie kontynuowana także w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy - jak pisze MSZ - naród białoruski został de facto pozbawiony swojego głosu i możliwości wyrażania własnych opinii w pokojowy i demokratyczny sposób.
"Polska będzie zawsze wspierać naszych białoruskich przyjaciół, i tych, którzy zdecydowali się pozostać w Ojczyźnie i tych, którzy zostali zmuszeni, do – głęboko wierzymy, że tylko czasowej – emigracji" - oświadczyło MSZ.
"W 30-lecie uznania państwa Białoruś pragniemy zapewnić, że Polska pozostanie solidarna z narodem białoruskim, wraz z nim będzie zabiegać o poszanowanie jego woli dokonania demokratycznych przemian i wraz z nim będzie działać na rzecz rozwoju niepodległego białoruskiego państwa, naszego przyjaznego sąsiada" - zadeklarowało MSZ. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ mok/