W sprawie reparacji wojennych od Niemiec w czerwcu w Atenach odbędzie się duża międzynarodowa konferencja z udziałem polskich, włoskich, greckich i serbskich prawników; rozpoczynamy międzynarodową dyskusję - mówił we wtorek w PR24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Mularczyk we wtorek w PR24 pytany o jego ostatnie działania na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec poinformował o kontaktach podejmowanych m.in. z greckimi i włoskimi prawnikami.
"Niebawem, w czerwcu, odbędzie się duża międzynarodowa konferencja w Atenach z udziałem polskich, włoskich, greckich i serbskich prawników. Myślę, że krok po kroku rozpoczynamy międzynarodową dyskusję na ten temat" - przekazał.
Wiceszef MSZ powiedział, że w sprawie polskich reparacji wojennych pojawia się "bardzo dużo publikacji" w międzynarodowych, niemieckich czy amerykańskich mediach.
"Niebawem, w czerwcu, odbędzie się duża międzynarodowa konferencja w Atenach z udziałem polskich, włoskich, greckich i serbskich prawników. Myślę, że krok po kroku rozpoczynamy międzynarodową dyskusję na ten temat" - przekazał.
"Jesteśmy bardzo aktywni i prowadzimy można powiedzieć taką dyplomatyczno-informacyjną ofensywę, która jest Niemcom bardzo niewygodna, bo dostrzegamy, że również wobec Polski pojawiają się negatywne artykuły" - powiedział.
Mularczyk podkreślił, że w tle tych działań toczy się pewnego rodzaju walka o pamięć historyczną. Dodał, że głównym celem podnoszenia tematu reparacji jest pozyskanie odszkodowań za wojnę, ale wysiłki te mają również charakter edukacyjny i informacyjny.
Wcześniej ambasador RP w Atenach Artur Lompart mówił w rozmowie z PAP, że sprawa reparacji od Niemiec za szkody poniesione w czasie II wojny światowej nigdy nie została w Grecji zamknięta. Zaznaczył, że jest ona polem dla współpracy pomiędzy Polską a Grecją.
Jak wynika z opublikowanego w 2017 r. raportu greckiej Międzypartyjnej Komisji Parlamentarnej ds. Dochodzenia Niemieckich Należności, rząd w Atenach powinien domagać się od rządu niemieckiego 269,5 mld euro odszkodowań za straty poniesione w czasie II wojny światowej.
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)
Autor: Adrian Kowarzyk
amk/ dki/