Muzeum Auschwitz szuka wykonawcy konserwacji ruin komory gazowej i krematorium III w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. W czwartek poinformowano, że na przetarg wpłynęła jedna oferta. Jest ona jednak wyższa od kwoty, którą na ten cel przeznaczono.
Muzeum zakomunikowało, że na zadanie skłonne jest przeznaczyć 1,34 mln zł. Jedyna oferta, która wpłynęła, opiewa na 1,67 mln zł. Placówka będzie teraz analizowała propozycję i wkrótce podejmie decyzję.
Ze specyfikacji udostępnionej przez muzeum wynika, iż prace konserwatorskie objąć mają pomieszczenie podziemne wraz ze strefą dojścia łącznie z posadzką, elementy murowane przy południowej i północnej elewacji wraz z fragmentem murowanego kanału, elementy betonowe - schody, relikty nakryw, słupy betonowe, a także m.in. studnie i zbiorniki. Planowane jest zabezpieczenie elementów żelbetowych.
Stan ruin dwóch największych krematoriów poobozowych nie jest dobry. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego.
Te prace poprzedzą roboty budowlane polegające na podparciu wybranych elementów belek i płyt stropowych, zlokalizowanych w obrębie dawnej hali pieców i południowego ryzalitu budynku. Wykonawca będzie miał za zadanie również zabezpieczyć antykorozyjnie odkryte elementy zbrojenia elementów żelbetowych.
Roboty budowlane obejmą m.in. wzmocnienie i stabilizację elementów ruin obiektu poprzez m.in. hydroizolację zewnętrzną i drenaż, podparcie elementów ruin konstrukcją stalową, zabezpieczenie skarp komory gazowej i odwodnienie pomieszczenia podziemnego.
Muzeum podało, że wykonawca będzie miał 15,5 miesiąca na wywiązanie się z zadania, które oprócz prac konserwatorskich i budowlanych, obejmie też badania archeologiczne.
To kolejne prace konserwatorskie, które obejmują ruiny krematorium III. Poprzednie zakończyły się latem ubiegłego roku. Wówczas zadanie konserwatorów obejmowało niekonserwowane wcześniej wybrane elementy żelbetowe i metalowe, a także fragmenty muru ceglanego w obrębie części rozbieralni i komory gazowej krematorium III.
Trzy lata temu muzeum zakończyło konserwację ściany południowej wraz z przyległym fragmentem ściany zachodniej, zachowanymi elementami wnętrza rozbieralni, komory gazowej i hali pieców krematorium. Głównym tych prac było zabezpieczenie elementów pod względem konstrukcyjnym. Konserwatorzy wzmocnili też strukturę materiałową ścian i zabezpieczyli przed wodami opadowymi.
Pięć lat temu konserwatorzy zakończyli zabezpieczanie ścian północnej i zachodniej tego historycznego obiektu. Poniżej poziomu gruntu wykonali m.in. palisadę z kolumn zbrojonych kształtownikami stalowymi, która ogranicza napór ziemi na ściany rozbieralni i służy zakotwieniu i zabezpieczeniu konstrukcji historycznego muru. Przeprowadzili też dezynfekcję, wzmocnienie i oczyszczenie muru, zabezpieczyli pozostałości tynków, a także zakonserwowali schody prowadzących do dawnego pomieszczenia rozbieralni.
Przed ewakuacją obozu Niemcy zniszczyli krematoria. Do dziś zachowały się ruiny dwóch największych i fundamenty mniejszych.
Stan ruin dwóch największych krematoriów poobozowych nie jest dobry. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego.
Niemcy uruchomili pierwsze prowizoryczne komory gazowe w Auschwitz II-Birkenau w 1942 r. w domach odebranych wysiedlonym Polakom. Rosnąca liczba transportów sprawiła, że zadecydowali o wybudowaniu w Birkenau dużych krematoriów połączonych funkcjonalnie z komorami gazowymi, upozorowanymi na łaźnie z prysznicami. Były one oddawane do użytku od 31 marca do 25 czerwca 1943 r. W każdym z dwóch większych krematoriów (II oraz III), można było spalić do 1440 zwłok na dobę, a w mniejszych (IV i V) - 768 ciał.
Przed ewakuacją obozu Niemcy zniszczyli krematoria. Do dziś zachowały się ruiny dwóch największych i fundamenty mniejszych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/