Lekcję internetową, która przybliża główne zagadnienia z historii niemieckiego obozu Auschwitz udostępniło po japońsku na swojej stronie Muzeum Auschwitz - podało biuro prasowe placówki. To już dwunasta wersja językowa, jaką przygotowało Miejsce Pamięci.
Agnieszka Juskowiak-Sawicka, która kieruje e-learningiem w będącym częścią muzeum Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wskazała, że nie każdy może dotrzeć do Miejsca Pamięci osobiście. „Dlatego rozwijamy różne materiały edukacyjne on-line. Zainteresowani poszerzeniem wiedzy o historii Auschwitz mają do dyspozycji na stronie lekcja.auschwitz.org ponad 30 lekcji internetowych, poświęconych bardzo różnym aspektom funkcjonowania obozu. Każda z nich przetłumaczona jest na angielski. Główna lekcja, ukazującą całościową historię obozu, jest dostępna już w dwunastu wersjach językowych, teraz także po japońsku” – powiedziała.
W 2023 roku oświęcimskie muzeum odwiedziło co najmniej 5,7 tys. osób z Japonii.
„Dzięki lekcji internetowej możemy dotrzeć do znacznie większej liczby osób, przede wszystkim tych, którzy z wielu powodów nie są w stanie odbyć tak dalekiej podróży. (…) Lekcja może być także znakomitą pomocą dla nauczycieli. Jest bowiem kompendium wiedzy o historii Auschwitz. Zawiera nie tylko bardzo bogaty opis historyczny, ale też fragmenty relacji ocalałych, fotografie i dokumenty archiwalne, mapy czy przykłady sztuki obozowej” – powiedziała Juskowiak-Sawicka.
Autorami lekcji są naukowcy z centrum badań muzeum - dr Jacek Lachendro oraz dr Piotr Setkiewicz. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego – jego założenia, rozbudowy i funkcjonowania. Omówione zostały między innymi różne grupy więźniów i warunki ich egzystencji. Poruszone zostały zagadnienia żywienia i odzieży, pracy w obozie, kar, egzekucji oraz eksperymentów medycznych. Część druga dotyczy zagłady Żydów w Auschwitz. Podzielona została na kilkanaście rozdziałów dotyczących nie tylko budowy i funkcjonowania komór gazowych i krematoriów, ale także więźniów Sonderkommando, zacierania śladów zbrodni, kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.
Lekcja „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” dostępna jest obecnie po polsku, angielsku, arabsku, grecku, hebrajsku, hiszpańsku, japońsku, niderlandzku, niemiecku, persku, portugalsku i węgiersku.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz.
Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 roku.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też około 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
szf/ dki/