Muzeum Auschwitz podało, że przyjęło ofertę jedynej firmy, która stanęła do przetargu na remont dachu, sufitów i kominów w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej też sauną. Przedsiębiorstwo z Bujakowa otrzyma za to 2,13 mln zł.
Budynek znajduje się na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau.
Muzeum w dokumentacji przetargowej wskazało, że wykonawca będzie miał na realizację 32 tygodnie od podpisania umowy. W tym czasie musi wyremontować sufity, zewnętrzne części kominów oraz poszycie i pokrycie dachowe. Ma także przeprowadzić prace konserwatorskie przy kominach.
Muzeum przypomniało, że centralną łaźnię, nazywana sauną, Niemcy uruchomili pod koniec 1943 roku. Znajdowała się na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau. W niej przyjmowano i rejestrowano jako więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów, przywożonych z okupowanych krajów. Tam też naziści rozpoczynali proces pozbawiania ofiar człowieczeństwa.
Budynek jest udostępniany zwiedzającym. W jednej z ostatnich sal, przez które przechodzą, umieszczone są fotografie znalezione po wyzwoleniu obozu, które w swoich bagażach przywieźli Żydzi deportowani do Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ dki/