Początek lipca br. to najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz – podają służby prasowe placówki. Miejsce Pamięci zostało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa 12 marca.
"Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny" – powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.
W tej chwili w placówce trwają prace nad nowym bezpiecznym trybem zwiedzania Miejsca Pamięci, który bierze pod uwagę wymogi sytuacji epidemicznej. "Przygotowujemy między innymi dodatkowe procedury bezpieczeństwa przy wejściu, a także rozwiązania pozwalające na utrzymanie jak największego dystansu pomiędzy osobami przebywającymi na terenie Muzeum" – dodał Cywiński.
Placówka podała, że dalszych informacji związanych z terminem otwarcia Muzeum, ponownym uruchomieniem serwisu rezerwacji oraz szczegółów dotyczących środków bezpieczeństwa epidemicznego, należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca br.
Muzeum przypomniał, że od 4 maja mogą w Polsce wznowić działalność muzea i instytucje kultury. Jednak zgodnie z komunikatem ministerstwa kultury "decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym".
Dyrektor Cywiński zaznaczył zarazem, że budżet Muzeum Auschwitz jest w bardzo wysokim stopniu uzależniony od frekwencji. "Jedynie 19 proc. pierwotnego budżetu oraz 21,9 proc. kosztów stałych pochodzi z dotacji podmiotowej na 2020 r. Muzeum pozostaje w stałym kontakcie z MKiDN, aby kompleksowo rozwiązać ten problem" – wskazał.
Cywiński podkreślił, że aktualnie – w sytuacji zamknięcia szkół, których uczniowie stanowili poważną część odwiedzających w maju i czerwcu, a także niezwykle ograniczonej możliwości podróżowania i przekraczania granic, a ponad 80 proc. przyjeżdżających do Muzeum pochodzi spoza Polski – placówka nie byłaby w stanie funkcjonować. Dokładna data otwarcia zależy od rozwoju sytuacji w związku z pandemią, ale także tego, kiedy ruszy jakikolwiek ruch turystyczny" – podkreślił.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. miejsce pamięci zwiedziło 2,32 mln osób z całego świata. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/