W cyklu „Wejście w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano w środę dwa nowe eksponaty - maszyny szyfrujące "Enigma" pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie.
„Wejście w historię” to inicjatywa, w ramach której przy wejściu głównym do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.
Nowe eksponaty, które zostały zaprezentowane w ramach cyklu "Wejście w historię" w Dniu Kryptologii, to przedseryjny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, która przeznaczona była do utajniania korespondencji przesyłanej przez jednostki niemieckich sił zbrojnych oraz kopia maszyny szyfrującej „Enigma”, zbudowana na podstawie dokumentacji przygotowanej przez Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego, z części wykonanych we francuskiej fabryce i zmontowana we wspólnej francusko-polskiej konspiracyjnej placówce wywiadu po kapitulacji armii francuskiej.
„Muzeum Historii Polski od kilkunastu lat gromadzi zbiory dotyczące całości historycznych i przedhistorycznych dziejów naszego kraju. Ma w tej materii wielkie zasługi. W węższym zakresie zbiory gromadzi również Muzeum II Wojny Światowej i ta dobra relacja między obu instytucjami kultury sprawia, że możemy sobie wzajemnie pomagać, wzbogacając naszą ofertę wystawienniczą” – powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił, że zazwyczaj gdy myślimy o kopii jakiegokolwiek urządzenia, myślimy o czymś mniej wartościowym od oryginału. „W tym wypadku jest dokładnie odwrotnie. Oryginalne niemieckie urządzenie jest stosunkowo popularne, ponieważ wyprodukowano tysiące takich urządzeń od lat 30-tych, do końca II wojny światowej (…). Natomiast czymś absolutnie niezwykłym i unikatowym jest kopia takiej maszyny. Kopia stworzona w sposób bardzo specyficzny. Została ona wyprodukowana właściwie bez znajomości oryginału (…)” – zaznaczył i dodał, że jest to egzemplarz wyjątkowy. „Podobno Francuzi mają jeszcze jeden egzemplarz. Nie zachował się natomiast żaden egzemplarz z tych wyprodukowanych w Polsce, więc to jest absolutny unikat. To jest niezwykłe zarówno dlatego, że więcej egzemplarzy nie mamy, a w każdym razie nie jesteśmy pewni, czy jeszcze jakikolwiek egzemplarz się zachował, ale tez niezwykły ze względu na to, że to właśnie ta maszyna dokumentuje osiągnięcia polskich kryptologów i polskiego wywiadu” – zaznaczył.
Kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Wojciech Łukaszun wskazał, że kopia „Enigmy” wykonana przez Polaków i Francuzów przetrwała wojnę w bardzo dobrym stanie. „Przez cały okres powojenny była ona przechowywana w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, więc nie było takiej zawieruchy, która by ją zniszczyła” – stwierdził.
Nowe eksponaty w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie można podziwiać do połowy marca.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ dki/