Muzeum Krakowa poszukuje prac Wincentego Wodzinowskiego, związanego z miastem malarza kompozycji ludowych i rodzajowych. Z końcem czerwca instytucja planuje otworzyć pierwszą monograficzną wystawę poświęconą twórczości tego artysty.
"Jest to apel do tych, którzy być może mają dzieło Wodzinowskiego i chcieliby podzielić się nim z publicznością, wypożyczyć na wystawę. Wodzinowski jest obecny w domowych zasobach, więc efekt może być bardzo ciekawy" - powiedział PAP Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa.
Jak dodał, muzealników interesują nie tylko prace malarskie artysty, ale również związane z nim pamiątki i dokumenty. "Nie aż tak wiele wiemy o nim samym. W przypadku Wodzinowskiego mamy do czynienia z informacjami, pracami rozproszonymi po całej Polsce" - przyznał.
„Bardzo ważny wątek w twórczości Wodzinowskiego, i również istotny dla nas, to wątek legionowy – Wincenty Wodzinowski był żołnierzem, walczył w Legionach i związaną z tym część jego twórczości też chcemy pokazać” – dodał Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa.
Wodzinowski był malarzem kompozycji ludowych i rodzajowych, a częstym tematem jego prac, podobnie jak u m.in. Włodzimierza Tetmajera, było życie podkrakowskiej wsi z jej obyczajowością. Ale wśród prac artysty, zwracają uwagę przedstawiciele muzeum, są także portrety znakomitych postaci Krakowa przełomu wieków i okresu międzywojennego.
"Bardzo ważny wątek w twórczości Wodzinowskiego, i również istotny dla nas, to wątek legionowy – Wincenty Wodzinowski był żołnierzem, walczył w Legionach i związaną z tym część jego twórczości też chcemy pokazać" - dodał Jacek Salwiński.
Przygotowywana przez muzeum wystawa ma być pierwszym monograficznym pokazem prac tego artysty. Jej otwarcie w Pałacu Krzysztofory zaplanowane jest na koniec czerwca br.
Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 r. w Igołomi k. Miechowa, zmarł w 1940 r. w Krakowie. Był jednym z uczniów Jana Matejki i wychowankiem Akademii monachijskiej, tworzącym dzieła do kolekcji hr. Ignacego Korwina Milewskiego. Dokumentował życie Legionów, był społecznikiem i wieloletnim prezesem Związku Powszechnego Artystów Polskich. Przez większość życia związany z Krakowem, Podgórzem i Swoszowicami.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ pat/