Publikacje naukowe, popularnonaukowe i beletrystyczne zostały nagrodzone w VII Konkursie o Nagrodę PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2023. Na konkurs wpłynęło łącznie 111 wydanych w ubiegłym roku prac.
Konkurs o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce został zapoczątkowany w 2018 roku. Celem nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Wielkopolską oraz propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o regionie.
Gala, podczas której wręczono nagrody w VII Konkursie o Nagrodę PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2023, odbyła się we wtorek w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Na konkurs wpłynęło łącznie 111 wydanych w ubiegłym roku publikacji.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka nagrodę otrzymał prof. Marek Hendrykowski, autor publikacji „Wiwat! Saga wielkopolska 1870-1920”, wydanej przez Dom Wydawniczy REBIS. Publikacja została wydana z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a jej partnerem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
W kategorii literatura dotycząca miasta Poznania nagrodę otrzymały Zofia Leitgeber i Katarzyna Stelmachowska - autorki monografii „Poznańskie Winiary 1939-1945. Losy winiarczyków”, wydanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Z kolei w kategorii literatura naukowa nagrodę zdobył Daniel Mikulski, autor monografii „Krajobraz folwarczny ziemi średzkiej w środkowej Wielkopolsce. Analiza i ocena zmienności krajobrazu w kontekście roli i znaczenia dawnych majątków ziemskich”, wydanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Nagrody wręczyli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezes PTPN prof. Filip Kaczmarek. (PAP)
autor: Anna Jowsa