
W Niemczech ukaże się w maju książka „Der Warschauer Aufstand 1944” („Powstanie Warszawskie 1944”) autorstwa prof. Stephana Lehnstaedta. „Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił” - przyznaje autor w rozmowie z PAP.
Powstanie Warszawskie z 1944 roku „jest dziś najważniejszym symbolem polskiego bohaterstwa i dążenia do wolności podczas II wojny światowej. Było jednak także narodową katastrofą, na którą Niemcy odpowiedzieli z niezwykłą brutalnością: masowymi egzekucjami i deportacjami, a następnie systematycznym niszczeniem stolicy” - czytamy na stronie wydawnictwa Reclam.
To „mały przegląd, pisany na zlecenie niemieckiej Bundeswehry, ale pierwsza monografia niemieckiego autora o Warszawie 1944 od 1962 roku”, zauważył autor książki, niemiecki historyk prof. Stephan Lehnstaedt z berlińskiego Touro University, informując o jej wydaniu.
„Zajmuję się tym tematem od wielu lat”, powiedział PAP Stephan Lehnstaedt. „W zasadzie od 2005 roku”, kiedy pisał pracę na temat życia codziennego niemieckich okupantów w Warszawie.
„Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest to powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił” - podkreślił historyk.
„Kiedy Bundeswehra zapytała, czy mógłbym napisać tę książkę, aby jej żołnierze mogli dowiedzieć się czegoś o Powstaniu Warszawskim, natychmiast się zgodziłem. To naprawdę pokazuje, że w Niemczech również istnieje zainteresowanie Powstaniem Warszawskim” - zauważył autor.
„Ostatnią niemiecką monografię (powstania) wydał Hanns von Krannhals w 1962 roku. Potem były tłumaczenia w Niemczech, na przykład Normana Daviesa czy Piotra Gursztyna (o rzezi Woli), a także książka Włodzimierza Borodzieja. A także wystawy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego” - zauważył historyk. "”emat jest więc interesujący dla niemieckich czytelników (...)”.
Prof. Stephan Lehnstaedt przyznaje, że nie napisał tej książki dla kolegów po fachu. „Napisałem ją dla każdego, kto chce wiedzieć, dlaczego Powstanie Warszawskie 1944 roku jest ważne do dziś. Dla Polaków i dla nas, Niemców”.
„To książka dla szerokiego grona czytelników” - stwierdził historyk zapytany, co stanowiło największą trudność podczas pisania książki. „Z jednej strony musiałem przeczytać dużą ilość polskiej literatury i streścić ją w taki sposób, aby niemieccy czytelnicy - bez znajomości polskiej historii - mogli ją zrozumieć. I przedstawić kontrowersje dotyczące na przykład roli Stalina bez relatywizowania niemieckiej odpowiedzialności”.
Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)
bml/ mms/