
Rodzimi kronikarze pisali o nim bez entuzjazmu. Co możemy powiedzieć o rządach Władysława Hermana?
Panujący w Polsce w latach 1079-1102 książę Władysław Herman jest znacznie mniej znany zarówno od swojego brata (i poprzednika na tronie) Bolesława Szczodrego, jak od następcy (i syna) - księcia Bolesława Krzywoustego.
Władzę przejął dość nieoczekiwanie, po tym gdy jego starszy brat Bolesław Szczodry (nazywany też przez historyków Śmiałym) skonfliktował się z możnowładcami i musiał uciekać z kraju.
W odróżnieniu od swojego poprzednika Władysław Herman nie koronował się na króla. Udało się mu jednak ustabilizować relacje z sąsiadami i mimo niesprzyjających warunków początkowo jego panowanie przyniosło Polsce uspokojenie. Po pewnym czasie pod bokiem Władysława Hermana wyrósł obdarzony wielkimi talentami i wpływami Sieciech. Z niepokornego sługi stał się szarą eminencją dworu. Doszło do konfliktu o poważnych dla naszej historii konsekwencjach.
Dlaczego Władysław Herman nie zachował się w pamięci potomnych? Czy to prawda, że był niepełnosprawny? Czy odmówił założenia na swoją głowę korony? Z jakiego powodu dokonał podziału dzielnic między swoich synów?
O tym wszystkim w Podcaście Muzeum Historii Polski z serii Inne historie Polski. Rozmawiają Cezary Korycki i jego gość, prof. Krzysztof Skwierczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Muzeum Historii Polski