Ogłoszono nominacje do 4. Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Spośród blisko 50 zgłoszonych książek wyłoniono 13, które walczą o nagrody w trzech kategoriach. Laureaci zostaną ogłoszeni 18 października.
Kapituła przyznaje nagrody w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna, która od dwóch lat przyznawana jest za książkę na temat trwającej od 2014 r. agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 r. protestów na Białorusi i związanych z nimi represji.
W kategorii I – naukowa książka historyczna – nominowano książki: „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946” Grzegorza Hryciuka, „Szermierze wolności i zakładnicy imperium. Emigracyjny dialog polsko-rosyjski w latach 1939–1956. Konfrontacje idei, koncepcji oraz analiz politycznych” Łukasza Dryblaka, „Marchlewszczyzna 1925-1935. Polski rejon narodowościowy na sowieckiej Ukrainie” Henryka Strońskiego, „Kingdom of Barracks. Polish Displaced Persons in Allied-Occupied Germany and Austria” Katarzyny Nowak, “Arthur Greiser. Biografia i proces namiestnika III Rzeszy w Kraju Warty’ Dietera Schenka i Witolda Kuleszy.
W kategorii reportaż historyczny nominacje otrzymały: „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” Kaliny Błażejowskiej, „Ukryta przestrzeń. Wojskowe lata warszawskiego Bemowa 1945-1989” Pawła Brudka, „18 opowieści żydowskich. Tom 2” Hanki Grupińskiej oraz „Ostatni Białystoker” Marty Sawickiej Danielak.
W kategorii nagroda specjalna przyznawana za książkę na temat trwającej od 2014 r. agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 r. protestów na Białorusi i związanych z nimi represji nominowano: ‘Ukraine, War, Love: A Donetsk Diary” Oleny Stiazhkiny, „The War Came To Us: Life and Death in Ukraine” Christophera Millera i „Stolik z widokiem na Kreml” Pawła Reszki.
Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone na uroczystej gali, 18 października w Reducie Banku Polskiego w Warszawie.
W Międzynarodowej Kapitule Nagrody zasiadają: dr Łukasz Adamski, prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński (przewodniczący), Jack Fairweather, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, dr Wojciech Kozłowski, dr Wojciech Stanisławski i prof. Claudia Weber, jak również korespondent wojenny Jack Fairweather oraz Krzysztof Kosior - przedstawiciel rodziny Patrona Nagrody, prawnuk Witolda Pileckiego.
Międzynarodowa Literacka Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w 2021 r., dla uczczenia 120. rocznicy urodzin Rotmistrza. Konkurs jest promocją twórczości pisarskiej, która podtrzymuje wiarę w fundamentalne wartości: godność człowieka, dążenie do prawdy, gotowość do poświęceń, solidarność z prześladowanymi. Statuetkę otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.(PAP)
szt/ aszw/