W IPN powstało Biuro Nowych Technologii, którego projekty – udostępniane m.in. na smartfonach i goglach VR – mają docierać do młodych ludzi z wartościowym i atrakcyjnym cyfrowo przekazem historycznym. Edukacja historyczna musi znaleźć ścieżkę dialogu z młodym pokoleniem – podkreśla prezes IPN Karol Nawrocki.
"Biuro Nowych Technologii będzie odpowiadać za multimedialny, nowoczesny przekaz edukacyjny o polskiej historii, skierowany do młodszego pokolenia Polaków" - podkreślił prezes IPN Karol Nawrocki, który w poniedziałek w Warszawie na konferencji prasowej pod hasłem "Najnowsza historia, najnowsze technologie" przedstawił wspólnie z współpracownikami założenia i cele strategiczne nowego przedsięwzięcia.
Prezes IPN zapowiedział przy tym, że w najbliższych latach edukacja IPN będzie inkluzywna, czyli skierowana do wszystkich grup odbiorców. "Będziemy z przekazem o polskim doświadczeniu dotyczącym XX wieku trafiać wszędzie tam, gdzie można opowiedzieć o naszej historii i o walce, i o cierpieniu polskiego narodu w obliczu dwóch systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu" - mówił Nawrocki.
Dla IPN kluczową sprawą jest dotarcie do młodszych pokoleń Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny o polskiej historii najnowszej.
Dodał jednak, że dla IPN kluczową sprawą jest dotarcie do młodszych pokoleń Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny o polskiej historii najnowszej. "Niech o tym, jak mocny i ważny jest rynek wirtualnych mediów, ale także rynek gier komputerowych świadczą liczby. Około trzech miliardów osób na całym świecie dotyka rynku medialnego, rynku gier komputerowych, a te liczby dla Polski mówią o kilkunastu milionach, dlatego IPN nie może pozostać bierny przyglądając się zmieniającej się rzeczywistości, stąd pomysł powołania Biura Nowych Technologii" - wyjaśnił prezes IPN.
"Historia także musi odczytywać znaki czasu, a znakiem czasu XXI wieku jest fakt, iż historia i edukacja historyczna muszą znaleźć nową technologiczną nowoczesną ścieżkę dialogu z młodym pokoleniem" - dodał Nawrocki.
Biurem Nowych Technologii IPN pokieruje Magdalena Hajduk, która wcześniej była szefową Działu Komunikacji i Promocji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. "Głównym założeniem Biura Nowych Technologii jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej, oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej" - zapowiedziała Hajduk, zwracając uwagę, że obecny popyt na nowe technologie wymusza na IPN dostosowanie się do nowego audytorium.
"Oferta, którą IPN ma u siebie na stronach internetowych - wszystkie badania, które udało się zrealizować, wystawy, całą ofertę edukacyjną - to jest oferta, którą trzeba dostosować do nowych technologii" - przekonywała nowa dyrektor, omawiając prezentację z takimi hasłami jak np. "odkrywanie historii w wirtualnej rzeczywistości", "projekty edukacji teatralnej", "nowatorskie lekcje historii", "półkolonie historyczne", "projekty dostępne w App Launcher".
"Dla nas najważniejszym założeniem Biura Nowych Technologii jest to, żeby wykorzystując nowe technologie uczyć młodzież i nie tylko młodzież najnowszej historii Polski" - podkreśliła Hajduk, zaznaczając też, że projekty BNT pozwolą kształtować tożsamość narodową odbiorców już w ich najmłodszych latach.
IPN podkreśla, że jednym z głównych zadań powołanego Biura Nowych Technologii jest docieranie do młodych ludzi z wartościowym, ale też atrakcyjnym cyfrowo przekazem historycznym, który trafi do ich wrażliwości i przede wszystkim zainteresuje opowieścią o historii. Projekty BNT będą wykorzystywały najnowsze technologie informatyczne, spełniając walory edukacyjne. IPN udostępni je na komputerach, smartfonach, tabletach czy goglach VR.
Projekty BNT mają też posłużyć nauczycielom m.in. w przygotowywaniu - jak zaznacza Instytut - nowatorskich lekcji historii wspieranych przez technologie oparte na wirtualnej rzeczywistości. Strefy nowych technologii powstaną także w oddziałach IPN.
IPN dodaje, że nie zabraknie projektów edukacji teatralnej oraz półkolonii historycznych aktywizujących dzieci i młodzież do nauki historii za pomocą sztuki oraz multimedialnych projektów edukacyjnych. Biuro planuje także współpracę z uczelniami technicznymi w celu realizacji wspólnych projektów ze studentami.
Poza prezentacją Biura Nowych Technologii podczas spotkania z dziennikarzami odbyła się również inauguracja projektu "Bohaterowie Niepodległej", przygotowanego przez Biuro Edukacji Narodowej (BEN). Ta multimedialna inicjatywa edukacyjna, którą przedstawił dyrektor BEN Adam Hlebowicz, będzie złożona z serii 4-6 minutowych filmów animowanych w konwencji nawiązującej do współczesnych gier komputerowych oraz animacji 2D o charakterze komiksowym.
Animacje, które będą powstawać na bazie wcześniej opublikowanych broszur edukacyjnych IPN, będą ukazywać heroizm osób zasłużonych dla polskiej idei niepodległości. Estetyka obrazu w animacjach opiera się na wykorzystaniu stylistyki komiksowej. Przekaz historyczny wzbogacono zabiegami narracyjnymi znanymi z gier komputerowych.
Animacje te, które będą powstawać na bazie wcześniej opublikowanych broszur edukacyjnych IPN, będą ukazywać heroizm osób zasłużonych dla polskiej idei niepodległości. "To są bohaterowie na miarę Hollywood i wielkich produkcji filmowych. Postaraliśmy się przedstawić ich w języku współczesnym, tak, by młody odbiorca przyjął daną postać jako własną, żeby ją zrozumiał, żeby wszedł w ten świat od strony wyobraźni gier komputerowych" - mówił Hlebowicz, dodając, że prezentowanie wszystkich animacji i ich bohaterów, często zapomnianych, obliczone jest na kilka lat.
IPN dodał też, że estetyka obrazu w animacjach opiera się na wykorzystaniu stylistyki komiksowej. "Bardziej młodzieżowej, osadzając naszych bohaterów w klimacie +superbohaterów+" - podał Instytut, dodając, że przekaz historyczny wzbogacono zabiegami narracyjnymi znanymi z gier komputerowych.
Projekt multimedialny "Bohaterowie Niepodległej" skierowany jest do młodzieży szkolnej w wieku 10+, a także nauczycieli historii poszukujących ciekawych pomocy dydaktycznych oraz pasjonatów gier komputerowych.
Pierwszy odcinek serii "Bohaterowie Niepodległej", który przedstawił IPN, przedstawia sylwetkę żołnierza-poety Bogusława Szul-Skjöldkrona, który był skautem i legionistą, a w 1918 r. został szefem sztabu wojsk polskich w północnej Rosji. "Oficer Armii Polskiej we Francji i 52. Pułku Strzelców Kresowych. Zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Kawaler Orderu Virtuti Militari, wybitny autor wielu pieśni wojskowych" - przypomniał IPN. (PAP)
nno/ dki/