Sylwetki 10 wybitnych działaczy z Wolnego Miasta Gdańska, którzy zostali zamordowani w niemieckim obozie zagłady Stutthof, zaprezentowano na wystawie przygotowanej przez gdański oddział IPN na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
We wtorek odbyła się prezentacja ekspozycji pt. "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939". Zbiegła się z 82. rocznicą egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof w Wielki Piątek 1940 r.
Wystawa opowiada o niezwykłych ludziach, którym przyszło żyć i działać w stworzonym w 1920 roku Wolnym Mieście Gdańsku.
"Na 21 planszach przedstawiliśmy sylwetki 10 wybitnych działaczy Polski z Wolnego Miasta Gdańska, którzy zostali zamordowani w 1940 roku" - powiedziała autorka wystawy Karolina Masłowska.
Pracę nad przygotowaniem wystawy trwały dwa miesiące. "Prezentujemy przekrój różnych osób, które zginęły - wybraliśmy ludzi różnych zawodów, urodzonych nie tylko w Gdańsku ale i w okolicach. Pokazujemy całą przestrzeń w której działali" - wyjaśniła Masłowska. Dodała, że otwarta we wtorek ekspozycja jest pierwszą częścią tryptyku i niebawem zostaną odsłonięte kolejne elementy.
"Pierwsza część - prezentowana dzisiaj - jest inspirowana różańcem, jest częścią bolesną. To przerwane życiorysy. Mam nadzieję, że przed wakacjami uda się przedstawić kolejną część wystawy - błękitną. Chwalebną część, która będzie opowiadać o Polakach działających na początku Wolnego Miasta Gdańska. Trzecią część zaprezentujemy - mam nadzieję - pod koniec września. Będzie poświęcona sportowcom z Gedanii i ta część będzie zielona" - mówiła Karolina Masłowska.
Na wystawie wykorzystano ilustracje ze zbiorów m.in. Archiwum Akt Nowych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Wystawę prezentowaną na Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku będzie można oglądać do 29 kwietnia. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/