
Górny Śląsk powinien być dumny ze swojej transformacji, której najlepszą wizytówką jest Strefa Kultury w Katowicach – powiedział PAP Łukasz Galusek, który w środę został wybrany na nowego dyrektora Muzeum Śląskiego.
Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała Galuska jako kandydata na dyrektora Muzeum Śląskiego, a zarząd województwa śląskiego jednogłośnie zatwierdził jego kandydaturę.
"Wiadomość o wyborze odebrałem z wielką radością, ale także z wielką pokorą. Miałem okazję zaprezentować się przed komisją złożoną z fachowców, których darzę wielkim szacunkiem (…). Jestem bardzo szczęśliwy, że zarząd województwa zaakceptował rekomendację komisji konkursowej" – zapewnił Galusek.
Podkreślił, że nie został jeszcze dyrektorem Muzeum Śląskiego. Podjęta w środę uchwała zarządu województwa wszczęła procedurę związaną z powołaniem go na to stanowisko. Do tego konieczne jest zawarcie umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności oraz program działania instytucji. "Teraz najważniejszy jest dla mnie głos ze środka, przekazanie mi różnych potrzeb i założeń programowych, które są po stronie zarządu województwa" – dodał.
W ramach konkursu każdy z kandydatów musiał przedstawić program działalności placówki w okresie od trzech do siedmiu lat. Na pytanie PAP o zawarte w nim pomysły Galusek odpowiedział, że w pierwszej kolejności zamierza go omówić z zarządem województwa oraz – po objęciu stanowiska – z zespołem Muzeum Śląskiego.
Wskazał na dwie przypadające na 2029 r. rocznice, czyli 100-lecie powołania Muzeum Śląskiego oraz 40-lecie przemian ustrojowych w Polsce, co jego zdaniem wiąże się z wielkim sukcesem transformacji Górnego Śląska.
"Górny Śląsk powinien być dumny ze swojej transformacji, której najlepszą wizytówką jest Strefa Kultury w Katowicach, bo innej takiej inwestycji w kulturę w Polsce po 1989 r. nie było. Transformacja Katowic i całego Górnego Śląska z regionu, który był oparty na przemyśle ciężkim, w region, który opiera się dziś na nauce, kulturze, nowoczesnych technologiach, medycynie czy architekturze, to jest coś absolutnie wspaniałego, o czym powinny świadczyć wszystkie najważniejsze instytucje woj. śląskiego, takie jak Muzeum Śląskie" – powiedział Galusek.
Zasygnalizował, że w najbliższych latach ważne będzie m.in. przygotowanie ciekawego programu Muzeum Śląskiego, a także dokończenie rewitalizacji obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice oraz przestrzeni pomiędzy nimi.
"Ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na sobie, ale widzieć siebie z szerszej perspektywy. Górny Śląsk ma potencjał, żeby widzieć siebie i swoją siłę nie tylko na tle Polski, ale szerzej - na tle Europy Środkowej, bo w tej części kontynentu nie ma drugiego tak dynamicznie rozwijającego się regionu" – wyjaśnił Galusek.
Łukasz Galusek to dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek m.in. Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zajmuje się przede wszystkim dyplomacją, kulturą i sztuką Europy Środkowej. Jest współautorem publikacji oraz wystaw. Pochodzi z Górnego Śląska. Ukończył architekturę na Politechnice Śląskiej, a tytuł doktora nauk historycznych uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Muzeum Śląskie od 2015 r. działa w Strefie Kultury na terenie dawnej KWK Katowice. Mieści się w nowym podziemnym gmachu oraz budynkach pokopalnianych. Rewitalizacja części budynków trwa lub jest planowana. Według dotychczasowych zapowiedzi kierownictwa placówki ostatnie prace powinny się zakończyć do 2029 r.
Ostatnią tonę węgla w KWK Katowice wydobyto w 1999 r. Na terenie zakładu w ścisłym centrum miasta – tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek - utworzono Strefę Kultury, którą oficjalnie otwarto w 2015 r. Poza Muzeum Śląskim znajduje się w niej Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. (PAP)
pato/ miś/ mhr/