Na Podkarpaciu w piątek i sobotę odbędą się uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Wśród wydarzeń organizowanych przez rzeszowski oddział IPN będą m.in. wykład naukowy oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy poległych w walce z bolszewikami.
Jak poinformował PAP Marcin Bukała z oddziału IPN w Rzeszowie, w piątek w Łańcucie naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa rzeszowskiego IPN dr Piotr Szopa wygłosi wykład poświęcony Bitwie Warszawskiej.
„Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury przy zaostrzonych rygorach epidemicznych. W wykładzie udział wezmą m.in. stypendyści Fundacji Jagiellońskiej oraz delegacje młodzieżowych organizacji społecznych i pozarządowych z regionu” – dodał.
Dr Szopa zaprezentuje także nowe wydawnictwo rzeszowskiego IPN pt. „Polskie Termopile 1920”. Jak podkreślił Bukała, publikacja jest poświęcona bitwom pod Zadwórzem, Dytiatynem i Firlejówką, które w polskiej historiografii określane są jako „Polskie Termopile”. Po spotkaniu uczestnicy obejrzą film „Człowiek, który zatrzymał Rosję”.
Natomiast w Przemyślu na Cmentarzu Zasanie odsłonięta zostanie w piątek tablica pamiątkowa w kwaterze żołnierzy polskich, którzy polegli w latach 1918-20, walcząc w obronie ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Jak zaznaczył Bukała, po 100 latach 79 żołnierzom przywrócone zostaną personalia i należna pamięć.
Z kolei w Rzeszowie rozpocznie się na cmentarzu Pobitno akcja „Zapal znicz Bohaterowi”. „Zamierzamy odwiedzić groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych lub zmarłych w wyniku odniesionych ran w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–21. Chcemy zachęcić, aby w tych szczególnych dniach odwiedzić groby naszych bohaterów, które znajdują się na terenie całego województwa” – powiedział Bukała. Instytut przedstawi także listę grobów żołnierzy poległych w 1920 r., spoczywających na Podkarpaciu.
Natomiast w sobotę w Tuszowie Narodowym odprawiona zostanie msza św., a na Placu im. gen. Władysława Sikorskiego nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom gminy, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pat/