W Łochowie (Mazowieckie) 16 stycznia odbędą się uroczyste obchody 75. rocznicy śmierci żołnierza niezłomnego por. Hieronima Piotrowskiego ps. Jur – podaje PAP Wydział Prezydialny Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Jak wyjaśniono, "główną część uroczystości poprzedzi msza św., która zostanie odprawiona w samo południe w Kościele Rzymskokatolickim pw. Niepokalanego Serca NMP (ul. Długa 40)".
"Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą w marszu pamięci pod pomnik por. Hieronima Piotrowskiego ps. Jur przy ul. Armii Krajowej i parku +Dębinka+, gdzie od godz. 13.15 zaplanowane zostały centralne punkty obchodów, w tym m.in. przemówienia okolicznościowe, apel pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów" - czytamy w przesłanej informacji.
Zapowiedziano, że "później uroczystości przeniosą się do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury (ul. 1 Maja 22), w którym o godz. 14.15 rozpocznie się ceremonia wręczenia medali +Pro Bono Poloniae+ i +Pro Patria+. Na zakończenie zaprezentowany zostanie film dokumentalny w reż. Grzegorza Juchiewicza pt. "+JUR+ – historia prawdziwa".
W 1945 r. objął dowództwo nad oddziałami samoobrony w Inspektoracie Białostockim AK-AKO, a następnie – po powstaniu Zrzeszenia WiN – funkcję prezesa (komendanta) Obwodu Sokółka-Białystok WiN. "Wiosną 1946 r. powierzono mu komendę Obwodu Ostów Mazowiecka WiN (skupiającego oddziały niepodległościowe na obszarze Pułtuska, Łochowa, Węgrowa i Radzymina)" - czytamy w informacji.
Jak zaznaczono, "w wydarzeniu weźmie udział szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, będący jednym z honorowych patronów przedsięwzięcia".
Wyjaśniono, że "patronat nad obchodami 75. rocznicy śmierci por. Hieronima Piotrowskiego ps. Jur, zorganizowanymi przez fundację edukacyjno-patriotyczną +Dumni z Polski+, objęli: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk oraz senator RP Maria Koc".
Por. Hieronim Piotrowski ps. Jur, Mohort, Andrzej (ur. 20 sierpnia 1910 r. – zm. 16 stycznia 1947 r.) był żołnierzem Wileńskiego Okręgu AK i dowódcą plutonu Oddziału Rozpoznawczego Komendy Okręgu AK Wilno (ORKO) odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Jak przypomniano, "służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim (1934-35)". "Pierwszy awans oficerski uzyskał natomiast w 1936 r. podczas służby w 3. Pułku Artylerii Ciężkiej im. Króla Stefana Batorego w Wilnie" - napisano.
"Po klęsce w kampanii wrześniowej 1939 r. powrócił do Wilna i włączył się w konspirację niepodległościową. Wiosną 1944 r. został wcielony do 3. Brygady Wileńskiej AK, a następnie objął stanowisko dowódcy 1. Plutonu Kawalerii Oddziału Rozpoznawczego Komendanta Okręgu. Uczestniczył w operacji Ostra Brama, osłaniając punkt dowodzenia ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego +Wilka+" - czytamy w informacji UdSKiOR.
Przypomniano, że "poległ 16 stycznia 1947 r. zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we Wsi Burza (pow. Węgrów), gdzie dochodził do zdrowia po długiej chorobie". Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
Zaznaczono, że "po rozbrojeniu przez Sowietów sił AK skoncentrowanych pod Wilnem skierował się w rejon Puszczy Nalibockiej". "Z początkiem sierpnia 1944 r. na rozkaz komendanta Ośrodka AK +Cis+ objął dowództwo nad rejonem operacyjnym +Dąb+ (Juraciszki i Ługomowicze). Pod koniec 1944 r. przekazał komendę rtm. Władysławowi Kitowskiemu ps. Orlicz i został jego zastępcą" - napisano.
W 1945 r. objął dowództwo nad oddziałami samoobrony w Inspektoracie Białostockim AK-AKO, a następnie – po powstaniu Zrzeszenia WiN – funkcję prezesa (komendanta) Obwodu Sokółka-Białystok WiN. "Wiosną 1946 r. powierzono mu komendę Obwodu Ostów Mazowiecka WiN (skupiającego oddziały niepodległościowe na obszarze Pułtuska, Łochowa, Węgrowa i Radzymina)" - czytamy w informacji.
Przypomniano, że "poległ 16 stycznia 1947 r. zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we Wsi Burza (pow. Węgrów), gdzie dochodził do zdrowia po długiej chorobie". Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/