Uroczystościami pod pomnikami gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej uczczono 82. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" rozpoczęto uroczystości 82. rocznicy przekształcenia ZWZ w Armię Krajową. Kolejna część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
"82 lat temu Armia Krajowa podjęła zadania Związku Walki Zbrojnej. To symboliczne zjednoczenie było wyrazem jedności i siły, a zarazem pragnienia życia w niepodległym kraju" – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
"Zebraliśmy się w 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która była największą siłą zbrojną na terenach okupowanej Polski, ale także fenomenem na skalę światową" – powiedziała marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.
"Słowo +pamiętamy+ ma tutaj niezwykłą i ogromną moc. To słowo, które niesie za sobą konkretne zadania. Szanujmy tych, którzy swoimi czynami przekazali nam najważniejsze wartości, którzy byli i są dla nas drogowskazami – jak postępować w życiu i czym się kierować" – podkreśliła Kidawa-Błońska.
"Dzisiaj, w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową chcemy przede wszystkim podziękować wam, że wtedy nie zabrakło wam odwagi, męstwa i ducha, który czyni nas ludźmi wolnymi, który czyni Polaków tym narodem, który zawsze dba o to, aby Polska cieszyła się najcenniejszym darem, jakim jest niepodległość" – powiedział podczas uroczystości Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Uroczystości zakończyła modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Utworzona 27 września 1939 r. Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową. W skład AK weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ pat/