![Źródło: Polska Fundacja Narodowa](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202011/WYNIKI.jpg?itok=IqN0P9BH)
Eleonora Węgłowska-Bulińska w kategorii dla dorosłych i Jakub Rak w kategorii młodzieży do lat 18 zostali laureatami konkursu „Historie z rodzinnych archiwów”, który zorganizowała Polska Fundacja Narodowa we współpracy z Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz programem „Niepodległa”.
Aby wziąć udział w konkursie, należało opisać i udokumentować historię swojej rodziny. W rezultacie zgłoszono 77 prac, które - jak informuje Biuro Komunikacji PFN - "posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw +małej historii+ osadzonej w wielkich wydarzeniach dziejowych".
W kategorii dla dorosłych I miejsce zdobyła Eleonora Węgłowska-Bulińska za tekst "O żandarmie Sołowieju i innych +narwańcach+ z roku 1863". Drugie miejsce zajął Tomasz Nowak za tekst "Opowieści z Rzadkwina", a trzecie - Katarzyna Nowaczyk-Basińska za "Żółty dom".
Wyróżnienia przyznano Pawłowi Bróździńskiemu za tekst "Mechanik lotniczy Stanisław Mucha" i Zdzisławowi Skupieniowi za "Plac, Platz czy La Place? Historia dowborczyka punktem wyjścia do dziejów rodzinnych".
W kategorii do lat 18 pierwsze miejsce zdobył Jakub Rak za tekst "II wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach moich dziadków i pradziadków". Drugie zajęła Martyna Skotnicka za tekst "Niezwykła historia zwykłej kobiety", a trzecie - Wiktoria Emilia Regin za "Historię oczami prawnuczki".
Wyróżniono Aleksandrę Hawro za tekst "Historia piernikami pachnąca" i Krzysztofa Rogowskiego za "Wielką historię w mojej rodzinie".
"Konkurs był jednym z wielu działań, jakie podejmują Archiwa Państwowe w ramach projektu +Archiwa Rodzinne Niepodległej+. Chcemy zainteresować rodzinną historią i inspirować do zadbania o domowe archiwa oraz pamięć o przodkach jak największą grupę osób" – powiedział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Zaznaczył, że "zgłoszone w konkursie prace są najlepszym dowodem na olbrzymią potrzebę krzewienia tej pamięci, pamięci o zwykłych ludziach, cichych bohaterach, którzy mieli swój niepowtarzalny udział w budowaniu historii +małych ojczyzn+, a w szerszej perspektywie, także całego kraju".
Prezes Zarządu PFN dr Marcin Zarzecki zwrócił uwagę, że "historia to nie bezosobowe struktury polityczne oraz anonimowe mechanizmy dziejotwórcze, ale przede wszystkim jednostki i biografie rodzinne".
"Polska Fundacja Narodowa włączyła się w inicjatywę Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych powodowana misją upowszechniania historii i dziedzictwa narodowego, ale z perspektywy małych lokalności, które stanowią podstawę ukształtowania postaw patriotycznych. Podmiotowość obywatelska i tożsamość narodowa bazują na pamięci historycznej, której transmisja zachodzi poprzez wychowywanie w rodzinach" - powiedział Marcin Zarzecki.
Partnerem konkursu i fundatorem nagród była PFN. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-22.
Przedsięwzięcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej" ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Przechowywane w domach rodzinne pamiątki (dokumenty, fotografie, listy) stanowią wyjątkowe świadectwo historii osób, rodzin i lokalnych społeczności" - podkreślono na stronie organizatorów.
Więcej informacji na stronie: www.archiwarodzinne.gov.pl. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/