Około 50 ocalałych przybędzie na obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia. Udział potwierdziły już także 42 delegacje państwowe i różnych organizacji – dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz.
„Ciągle spływają potwierdzenia udziału od naszych głównych gości, którymi są ocalali. Spodziewamy się, że na ceremonii będzie to około 50-osobowa grupa. (...) Znaczna część z nich to osoby z Polski, ale około połowy przyjedzie z zagranicy; z Europy, z Ameryki Północnej” – powiedział rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.
Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszyła będzie małżonka.
Udział potwierdziły także delegacje Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Islandii, Izraela, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Meksyku, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
W ceremonii wezmą udział między innymi król Karol III (Zjednoczone Królestwo) oraz prezydenci Frank-Walter Steinmeier (Niemcy) i Emmanuel Macron (Francja). Izrael reprezentowany będzie przez ministra edukacji Joawa Kisza.
W uroczystości uczestniczyli będą również przedstawiciele Suwerennego Zakonu Maltańskiego, Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Rady Europy, ONZ oraz UNESCO.
Muzeum poinformowało, że decyzje o składach delegacji podejmują samodzielnie poszczególne państwa. Informacje o styczniowym wydarzeniu oświęcimska placówka przekazała ambasadorom krajów UE oraz państwom, które wykazały zainteresowanie zachowaniem autentyzmu Auschwitz poprzez wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Nieobecna będzie Rosja z uwagi na jej agresję na Ukrainę.
Najważniejszymi gośćmi na głównej ceremonii będą byli więźniowie niemieckich obozów. Odbędzie się ona późnym popołudniem 27 stycznia w specjalnym namiocie, który stanie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że na miejscu weźmie w niej udział około 3 tysięcy osób.
Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel powiedział, że trwa już ostatni etap przygotowań do wydarzenia. „Duża część infrastruktury na obchody jest już gotowa” – zapewnił.
Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego.
27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)
szf/ dki/