
„Plaża w Pourville” Claude’a Moneta po przerwie wraca na ekspozycję Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwiedzający będą mogli podziwiać jedyne w Polsce dzieło tego artysty od piątku, 18 lipca, w holu głównym muzeum.
Obraz Claude’a Moneta to jedno z najcenniejszych dzieł w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu i zarazem jedyne tego artysty, które można zobaczyć w Polsce. Płótno pochodzi z jednego z najbardziej twórczych okresów w karierze artysty, kiedy potrafił namalować nawet do ośmiu obrazów dziennie. Podczas rocznego pobytu w Pourville stworzył około stu prac. Malowidło należy do cyklu przedstawiającego ten sam motyw klifów i plaż w różnych porach dnia i przy zmiennym oświetleniu.
Dzieło to – jak przypomniało Muzeum Narodowe w Poznaniu – namalowane zostało w 1882 r. Jest niewielkich rozmiarów (60 × 73 cm) i przedstawia pejzaż inspirowany widokami klifów oraz plaż w Pourville i pobliskim Varengeville, obserwowanych podczas pobytu artysty na normandzkim wybrzeżu.
Obraz z poznańskiej kolekcji – jak podkreślono – ukazuje plażę w Pourville, z dominującą w tle skałą Amont, uchwyconą z perspektywy klifu w Varengeville. W głębi rozciąga się zatoka Dieppe, a linia wybrzeża prowadzi dalej w stronę Le Tréport i ujścia rzeki Sommy. Monet najprawdopodobniej malował scenę w południe, gdy intensywne światło przebijało się przez warstwę chmur, rozjaśniając nadmorski krajobraz.
Jak podkreślono w komunikacie, obraz należał wcześniej do znanych marszandów impresjonistów – Paula Durand-Ruela i Paula Cassirera, a następnie został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Miało to miejsce w 1906 r., podczas wystawy impresjonistów, która odbywała się w muzeum – noszącym wówczas nazwę Kaiser-Friedrich-Museum.
Od piątku, 18 lipca, dzieło prezentowane będzie w holu głównym muzeum, obok schodów prowadzących do Galerii Sztuki Polskiej. Pierwotnie płótno znajdowało się w Galerii Sztuki Europejskiej, która jest tymczasowo zamknięta. (PAP)
ajw/dki/