
W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarto w środę wystawę "Dawni Cykliści na Turystycznej Trasie", która opowiada o historii roweru i pierwszych polskich rowerzystach, zwanych niegdyś cyklistami. Historia ta zaczyna się w drugiej połowie XIX w.
Na wystawie "Dawni Cykliści na Turystycznej Trasie" pokazano historię roweru oraz pionierów tej dyscypliny w Polsce. Wystawa opowiada też o tym, czym był cyklizm w początkach swego istnienia, czyli w drugiej połowie XIX w. Przypomniano, że wielkimi miłośnikami jazdy na rowerze byli Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Obaj wybitni pisarze byli honorowymi członkami Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Z ekspozycji można również dowiedzieć się, że kolarstwo kobiet było przez długi czas nieakceptowane społecznie, co wynikało z ówczesnych kulturowych i obyczajowych ograniczeń. Jazda na rowerze była początkowo domeną mężczyzn.
"Najważniejsza jest ciągłość historii związanej z rowerem oraz sportem i turystyką. Ten kształt zamiłowania do jazdy rowerem, który mamy dzisiaj, z czegoś się wziął. Muzeum jest od tego, żeby przypominać jak wyglądało to nawet ponad 100 lat temu" – powiedziała PAP Aleksandra Czechowicz-Woźniak, zastępca dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. "Dla nas jest bardzo istotne, że te historie mają dzisiaj swoje kolejne życie. Są przypominane, uświadamiają nam, że tamte wydarzenia mają wpływ na to, jak dzisiaj wygląda ta dyscyplina sportu" – dodała.
Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja książki dr Anny Śmiechowicz "Rowerem po emancypację. Karolina Kocięcka – pionierka polskiego sportu". Jest to opowieść o pierwszej polskiej kolarce, która walczyła o prawo do uprawiania przez kobiety sportu. Autorka książki tłumaczyła, że na przełomie XIX i XX w. kobieta na rowerze była zjawiskiem w najwyższym stopniu niestosownym obyczajowo, a przedstawicielki płci pięknej, które mimo to odważyły się jeździć rowerem, były narażone na krytykę, drwiny i społeczne wykluczenie.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym jest wydawcą książki o pierwszej polskiej kolarce. "Myślę, że Karolina Kocięcka jest jeszcze mało znana i naszą rolą jest, żeby przede wszystkim tego typu historię pokazywać i popularyzować" – powiedziała PAP Aleksandra Czechowicz-Woźniak.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wystawy. (PAP)
szt/ dki/