Gdańska policja ustala, kto znieważył wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Napisy wykonane czerwoną farbą w sprayu pojawiły się w piątek późnym wieczorem na figurze byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz na marmurowych tablicach.
O zniszczeniu pomnika stojącego w parku na gdańskim Przymorzu poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku st. asp. Karina Kamińska. Wyjaśniła, że do dewastacji doszło w piątek po godz. 22.00. O zajściu powiadomił mundurowych operator miejskiego monitoringu. Sprawca pomalował czerwoną farbą w sprayu posąg byłego prezydenta USA oraz okalające go marmurowe tablice.
Dodała, że na miejsce przyjechali policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego, którzy przeprowadzili oględziny i zebrali materiał dowodowy. "Zabezpieczono zapis miejskiego monitoringu. Kryminalni sprawdzają też nagrania z sąsiednich kamer. Ustalamy wizerunek i tożsamość sprawcy" - powiedziała PAP st. asp. Kamińska.
Policyjne postępowanie jest prowadzone pod kątem znieważenia pomnika. Za popełnienie takiego czynu sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Do podobnego zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku. Wówczas oba posągi oblano różową farbą. Z kolei w 2013 roku figurze Reagana odcięto ramię, które kilka dni później odnaleziono na złomowisku.
Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.
Pomnik powstał na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i byłego prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie.
Obok rzeźb, na 3 niskich cokołach betonowych, znajdują się tablice marmurowe, na których napisano m.in.: "Wdzięczni za niepodległość Polacy".
Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę, było miejscowe Stowarzyszenie "Godność". Posąg został odsłonięty w parku im. Ronalda Reagana w 2012 roku. (PAP)
Autor: Anna Machińska
anm/ par/