Ppor. Adam Kuchciewicz ps. Wiktor został pochowany w Łęcznej (Lubelskie). Szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego odnaleziono w 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
Adam Kuchciewicz ps. Wiktor był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej w 1953 r. Jego ciało wrzucono do bezimiennego grobu na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Szczątki żołnierza zostały odnalezione przez lubelski IPN w 2018 roku podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tej nekropolii.
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że "po wielu latach Rzeczpospolita upomina się o swoich bohaterów. Upomina się o żołnierzy wyklętych”. „Odnajdujemy ich na cmentarzach, na poligonach, w lasach, w siedzibach UB, w zakładach medycyny, bo i tam przecież kierowano zwłoki naszych bohaterów. I czynić będziemy to zawsze” – powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników sobotnich uroczystości pogrzebowych podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie jest wyrazem historycznej sprawiedliwości. "Uroczystość (…) jest swoistym zadośćuczynieniem, jakie polskie państwo wypełnia wobec bohaterów antykomunistycznego podziemia.(…) Pamięć o ludziach, którzy podążali drogą prawdy i poświęcenia jest naszą moralną powinnością, świadectwem szacunku dla historii i wyrazem patriotyzmu" – zaznaczył premier.
Wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w liście do uczestników pogrzebu wskazał, że następuje pożegnanie jednego z ostatnich dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego. "Adam Stanisław Kuchciewicz ps. Wiktor ponad wszelką miarę kochał wolność i ojczyznę. Był żołnierzem dwóch okupacji i dwóch konspiracji, najpierw walcząc przeciwko niemieckiej, nazistowskiej agresji, a później przeciwko władzom komunistycznym. Przez lata stawiał zacięty opór sowietyzacji Polski, podporządkowania jej Związkowi Radzieckiemu" – zaznaczył Gliński.
Pamięć o ludziach, którzy podążali drogą prawdy i poświęcenia jest naszą moralną powinnością, świadectwem szacunku dla historii i wyrazem patriotyzmu – zaznaczył premier.
Podczas uroczystości pogrzebowych wojewoda lubelski Lech Sprawka przypomniał, że Kuchciewicz po wielu latach "powraca na swoją ziemię, w swoje rodzinne strony, do kościoła, w którym był chrzczony, przyjął pierwszą komunię świętą, gdzie był bierzmowany". "Pan Bóg sprawił, że (…) Adam Kuchciewicz ps. Wiktor może doczekać się godnego pochówku, a jego najbliżsi odpowiedniego szacunku i zewnętrznego wyrazu solidarności społeczeństwa województwa lubelskiego (…), jak i myślę całego kraju" – dodał Sprawka.
"Adam Stanisław Kuchciewicz ps. Wiktor ponad wszelką miarę kochał wolność i ojczyznę. Był żołnierzem dwóch okupacji i dwóch konspiracji, najpierw walcząc przeciwko niemieckiej, nazistowskiej agresji, a później przeciwko władzom komunistycznym. Przez lata stawiał zacięty opór sowietyzacji Polski, podporządkowania jej Związkowi Radzieckiemu" – zaznaczył wicepremier Gliński.
Żołnierza pożegnał również wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Zaznaczył, że "po wielu latach Rzeczpospolita upomina się o swoich bohaterów. Upomina się o żołnierzy wyklętych”. „Odnajdujemy ich na cmentarzach, na poligonach, w lasach, w siedzibach UB, w zakładach medycyny, bo i tam przecież kierowano zwłoki naszych bohaterów. I czynić będziemy to zawsze” – powiedział Szwagrzyk.
Podczas uroczystości odczytano też listy z wyrazami czci i hołdu dla żołnierza od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wicepremiera Jacka Sasina, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. W imieniu rodziny żołnierza uczestnikom uroczystości podziękowała bratanica Anna Zawada. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, wojskowi.
Adam Stanisław Kuchciewicz urodził się w 1922 r. w Łęcznej. Podczas okupacji niemieckiej walczył w oddziale NSZ Jana Imbirowicza "Jacka I". Po wkroczeniu Sowietów na Lubelszczyznę, został zmobilizowany we wrześniu 1944 r. do Wojska Polskiego. Zdezerterował w grudniu 1944 r. z jednostki na Majdanku i dołączył do oddziału NSZ Mieczysława Pazderskiego "Szarego". Później walczył m.in. w oddziałach kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" i Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego". Latem 1949 r. ta ostatnia grupa uległa podziałowi i Kuchciewicz objął komendę nad częścią żołnierzy "Żelaznego", tworząc własny oddział partyzancki.
Adam Kuchciewicz ps. Wiktor był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej w 1953 r. Jego ciało wrzucono do bezimiennego grobu na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
"Wiktor" zginął 10 lutego 1953 r. w czasie akcji ekspropriacyjnej na Gminną Kasę Spółdzielczą w Piaskach. Został śmiertelnie ranny w walce z funkcjonariuszami MO, którzy zaalarmowani przez pracowników Kasy, przybyli na miejsce zdarzenia i wdali się w wymianę ognia z partyzantami. Jego ciało przewieziono do więzienia na Zamku w Lublinie i przez kilka dni pokazywano krewnym, kolegom i sąsiadom oraz współpracownikom z konspiracji. Następnie przeprowadzono oględziny i sekcję w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. Po zakończeniu tych czynności "Wiktor" został pochowany w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Szczątki Kuchciewicza zostały odnalezione 26 listopada 2018 r. w czasie prac ekshumacyjnych.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mark/